GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2021 07:46   Güncelleme : 15-10-2021 07:46

2022 asgari ücret zammı için geri sayım! HAK-İŞ asgari ücret zam talebini açıkladı

Türkiye'deki milyonlarca çalışan '2022 asgari ücret ne kadar olacak?' sorusunun yanıtını merak ediyor. Yeni asgari ücret rakamı ile ilgili ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama gelirken, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da 2022 asgari ücret zam oranı talebini duyurdu. Asgari ücret kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı gibi birçok kaleme de etki ediyor. Peki asgari ücret tespit komisyonu ne zaman toplanacak? Asgari ücret zam oranı ne kadar olacak? İşte milyonların merak ettiği asgari ücret hesabı!

2022 asgari ücret zammı için geri sayım! HAK-İŞ asgari ücret zam talebini açıkladı

2022 asgari ücret zam oranı ile alakalı peş peşe açıklamalar geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız" mesajının ardından Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da 2022 asgari ücret zam taleplerini açıkladı. Asgari ücret vatandaşların gelirini, ödemesini, işsizlik maaşını, ve kısa çalışma ödeneğini belirliyor. Öte yandan; Asgari ücret tespit komisyonu her sene aralık ayında toplanıyor ve yeni rakamı duyuruyor

ASGARİ ÜCRET ZAM TALEPLERİNİ AÇIKLADILAR

Asgari ücret konusunda beklentilerini açıklayan Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, pandeminin etkilerinin azaldığı ve ekonominin hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, "İnanıyoruz ki, işverenler bu büyümede en büyük paya sahip işçilere cömert davranacaklar. Biz konfederasyon olarak enflasyonun üstünde bir zam oranı talep edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mahmut Arslan, Türkiye'de asgari ücretle çalışanların oranının yüzde 40 olduğunu ifade etti. Asgari ücret belirlenmesinde artık ayrı bir modele ihtiyaç olduğunu belirten Arslan, geniş katılımlı tespit komisyonu oluşturulması gerektiğine işaret etti. Kovid-19 sürecinde tüm sektörler durma noktasına gelirken üretimin devam ettiğini ve hatta ihracatta rekor kırıldığını aktaran Arslan, bunun işçiler sayesinde olduğunu ve işverenlerden daha cömert olmalarını beklediklerini kaydetti.

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hem Orta Vadeli Program hem de Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ne baktığımız zaman yıl sonunda enflasyonun yüzde 16 dolayında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakamdan yola çıktığımızda şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret artışının da 5-6 puan üstünde olacağını tahmin edebiliriz.

Bu da asgari ücret artışının yüzde 22 dolayında olacağını bizlere gösteriyor. Bu artış oranına göre 2022 senesinde brüt asgari ücret 4.364,50 TL'ye net asgari ücret ise 3.447,50 tl'ye çıkacağını hesaplayabiliriz. Burada küçük artış ve inişlerle baktığımızda net asgari ücretin 3.250 TL ile 3.500 TL arasında olacağını söyleyebiliriz.

Tekrar edelim biz bu hesabı son 10 senede gerçekleşen asgari ücret artışlarındaki enflasyonun 3-5 puan üstünde olması formülüyle yapmış olduk. Yıl sonu enflasyonu da yine tahminlerden oluşmaktadır.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret her sene aralıkta işçi, işveren ve kamunun temsilcilerinden oluşan 15 kişi ile toplanıyor. Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran işçi sendikası (Türk-İş) ile en çok üyeyi bulunduran işveren sendikası (TİSK) 5'er üye ile temsil ediliyor. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra bir ücret belirliyor ve bu karar kesin oluyor. Belirlenen rakam, asgari ücret olarak bir sene boyunca uygulanıyor