GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2021 20:23   Güncelleme : 09-01-2021 20:23

4D işçilere yüzde kaç zam yapılacak?

4D taşerondan kadroya geçen işçiler, 2021 yılında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. 4D taşeron işçilere yüzde kaç zam yapılacak? 4A 4B 4C 4D işçi kadrosu nedir ve kimleri kapsıyor?

4D işçilere yüzde kaç zam yapılacak?

Taşerondan kadroya geçen 4/D işçiler yeni senede maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. Sene sonu yaklaşırken en çok merak edilen şeylerin başında zamlar geliyor. 4D taşeron işçilere % kaç zam yapılacak? 4A 4B 4C 4D işçi kadrosu nedir ve kimleri kapsıyor?

4A, 4B, 4C, VE 4D İŞÇİ KADROSU NEDİR?

4/A olarak yer alan eski sistemde, SSK' ya prim ödeyenleri kapsamaktadır. İş yerinde protokolli olarak çalışan bireyleri kapsamaktadır. 4/a olan kavram daha sonra 5510 sayılı yeni yasa ile SGK kapsamında yer almıştır. SGK kapsamında olanları kapsayan bu kola 4 A denilmektedir.

4B grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslek dalları dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımı yapılmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ vb.) Bu kadrolara ilk kez atanacak personelin KPSS'ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde bilgisayarda yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

4C, Bir seneden az süreli ya da mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde protokol ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

4D (A),(B) ve (C) fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen devamlı işçi kadrolarında belirsiz süreli iş protokolleriyle çalıştırılan devamlı işçiler ile mevsimlik ya da kampanya işlerinde veya orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş protokolleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN 4/D İŞÇİLERE YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Şimdiye kadar 6 ayda bir kez %4 oranında zam yapılan taşeron işçilerin maaşlarını asgari ücrete dengeleme durumu söz konusu. 2020 TİS sayesinde maaşlara %10, %12, %15 ve %17.5 oranında zam uygulanması bekleniyor..

YÜZDELİK DİLİM DÜZENLEMESİ SON DURUM

Kamuda çalışan taşerondan kadroya geçen 4/D işçilerin 2020 TİS toplantısında beklentilerinden biri de %lik dilim ile ek zam. Eğer Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu alanda bir adım atarsa maaş oranları yeniden belirlenecek.

Konu hakkında sendika yetkililerinden gerekli açıklaması yapıldı. Açıklamaya göre "Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Bakan Selçuk ile 696 ile kadroya geçen üyelerimizin 1 Temmuz'da başlayan TİS süreçleri ile 1 Kasım'da kamuda başlayacak olan TİS süreçleri konusu ilk sırada olmak üzere çalışma yaşamının diğer gündemlerine ilişkin verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini vurguladı." Taşeron işçileri için 4 %lik zam oranı söz konusu. Ancak hangi %lik oranın uygulanacağı henüz net değil.