GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 10:48   Güncelleme : 29-04-2022 11:38

Aile Bakanlığı ve Öz Sağlık-İş arasında toplu iş sözleşmesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda görev yapan 26 bin sosyal hizmet işçisi için uzun zamandır toplu iş sözleşmesi imzalanması amacıyla müzakereler yapılmaktaydı. Müzakerelerin sonucu olumlu bitti.

Aile Bakanlığı ve Öz Sağlık-İş arasında toplu iş sözleşmesi

 

"Sosyal hizmet işçisi üyeler haklarına kavuştu"

Bugün Öz Sağlık-İş Sendikası,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan işçiler adına toplu iş sözleşmesi anlaşma protokolünü imzaladı.  Öz Sağlık-İş Sendikası ile işveren Sendikası (TÜHİS) arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi anlaşma protokolü sonucu, sosyal hizmet işçisi üyeler haklarına kavuşmuş oldu.

Gözden kaçırmayı

"Öz Sağlık-İş Sendikası'nın verdiği mücadele"

Öz Sağlık-İş Sendikası, 26 Ekim'den beri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda uzlaşı sağlanamayan sözleşmeye konu maddeler nedeniyle aldığı grev uygulama kararını, işveren sendikası TÜHİS'in masaya geri dönmesiyle beraber iptal etti.

İşveren Sendikası TÜHİS ile uzlaşı sağlanamayan maddeler nedeniyle grev kararı alan Öz Sağlık-İş Sendikası gerek masada gerekse sahada verdiği yoğun mücadele; Anlaşma Protokolünün imzalanmasında büyük etken oldu.

"Sosyal hizmet işçileri tarihe geçmiştir"

Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Sert, “26 Bin sosyal hizmet işçisi için çıktığımız bu yolda, sağduyu ve haklı mücadelemizde bugün galip geldik. Grev uygulama kararını aldığımız günden itibaren kutlu mücadelemizde bakanlıklarımız da bizlere destek verdi.

Başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin olmak üzere mücadelemizde yanımızda olan ve katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sosyal Hizmet işçileri bugün tarihe geçmiştir.”

"Emektar işçiler için zafer günü"

Devlet Sert, açıklamasına şu şekilde devam etti:

"Kendi çocuğunu başkasına emanet eden, yaşlı anne babasına bakacak kimsesi olmayan, 7-14-21 hatta 30 gün gözlerini kıpmadan çalışan emektar işçiler için bugün zafer günüdür.

Bizler grev kararı aldığımız günden beri, sosyal hizmetlerde hizmet alanların, hizmet verenlere desteğine şahit olduk. Biz her şeyi bugüne kadar birlikte başardık, birlikte yaşadık, daha iyisi için mücadelemiz aynı şekildeki kararlı tutumumuzla devam edecektir.

Bu sözleşmede Kamu Çerçeve Protokolü’nde olmamasına rağmen bazı maddeleri sosyal hizmet işçileri lehine kazandırarak bir zafere imza attık.

Tüm Sosyal Hizmet emekçilerinin, hak mücadelesini bir kez daha kutluyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.”