GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 20:44   Güncelleme : 13-11-2021 22:38

Akkuyu’da olaylı işçi eylemi: Hak arayan işçiye uçan tekme attılar

Mersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali ilk kez olaylı bir işçi eylemine sahne oldu.

Akkuyu’da olaylı işçi eylemi: Hak arayan işçiye uçan tekme attılar

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam etmekte olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde sular durulmuyor. Geçtiğimiz hafta akan yemekhanesiyle gündeme gelen Akkuyu, bu kez olaylı işçi eylemine sahne oldu. Aylardır maaş alamadıkları için hafta içinde topluca iş bırakıp eylem yapan işçilerle özel güvenlik ve jandarma arasında arbede yaşandığı ortaya çıktı. İşçilerin ilk olaylı maaş protestosu görüntülenirken, yeşil yelekli özel güvenlik görevlisinin hak arayan bir işçiye uçan tekme atması eyleme damga vurdu.

3 AYDIR MAAŞ ALAMIYORLAR

Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapım çalışmalarında taşeron firmalarda görevli yaklaşık 10 000 işçiden büyük kısmı hafta içerisinde topluca iş bırakarak eylem kararı aldı. Nükleer Santral inşaat alanında toplanarak maaşlarının bir an evvel ödenmesi çağrısında bulunan işçilerin eylemi üzerine alanda ‘Kırmızı Alarm' verildi. Bunun üzerine olay yerine kısa bir süre içinde çok sayıda özel güvenlik görevlileriyle jandarma ekibi ulaştı. Yeşil yelek giyimli özel güvenlik görevlilerinin işçilere eylemi sonlandırma çağrısı yapması bir anda olayların büyümesine yol açtı. Eylemci işçilerle özel güvenlik elemanları arasında yaşanan tartışma kısa bir süre içinde meydan savaşına döndü. Çığırından çıkan olaylar bin anda büyürken eylemci işçilerle özel güvenlik görevlileri arasında büyük arbede yaşandı.

UÇAN TEKME GÖRÜNTÜLENDİ

Kısa sürede işçilerle, özel güvenlik görevlileri arasında yaşanan arbedeye olayları bastırmak üzere görevli jandarmalar da karıştı. Jandarma görevlileriyle eylemci işçiler arasında da yer yer arbede yaşanırken olaylar cep telefonu ile görüntülendi. Yeşil yelekli bir özel güvenlik çalışanının eylemci bir işçiye yönelik uçan tekme saldırısı an be an kaydedildi. Eyleme damgasını vuran uçan tekme yiyen işçinin yere düşmesinden sonra olaylar çığırından çıktı. Daha da büyüyen kavga, yaklaşık yarım saat sonra sona erdi.