GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2021 21:36   Güncelleme : 26-10-2021 21:46

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği arasında Ankara ve Brüksel için önemli adımlara ön ayak olması hedeflenen iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği

ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği arasında Ankara ve Brüksel için önemli adımlara ön ayak olması hedeflenen iş birliği sözleşmesi imzalandı.

ATO Congresium'da "Ankara-Brüksel İş Forumu" imza töreni düzenlendi. Toplantıda Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. İş birliği sonucunda iki şehir arasında ticaret, ekonomi, bilim, teknoloji ve akademik ilişkiler geliştirilmesi amaçlanıyor.

Toplantıda konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Bugünkü toplantı çok önemli bir toplantı. ATO'nun ve her iki tarafta da bu işe emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün atılacak imzalarla her iki ülke arasında, iş dünyası arasında çok önemli bir iş birliğinin başlangıcını yapıyoruz. Bugün öğleden sonra ATO'nun katkısı ile Brüksel ve Ankara dünyası iş temsilcileri yüz yüze görüşmelerde bir araya gelecekler. Güzel sonuçlar alınacağını ümit ediyorum" dedi. Yavaş, şöyle devam etti:

"Uluslararası finans kuruluşları ile da Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak beraber çalışmaktayız. Dünyada yaşanan iklim krizi sebebiyle yaşanmakta olan kuralık ve sel baskınlarına karşı tedbir almak amacı ile belki bütün dünyada kullanılacak ve tasarıma ABB tarafından yapılacak bir akıllı saat üretimi için karşılıklı yönde iş birliği yapmayı ümit etmekteyiz".

"İnşallah bu iş birliğimiz sonrasında daha iyi yerlerde olacağız"

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantıda konuşma gerçekleştirdi. Baran, şunlardan sözetti:

"Ülkemizde Belçika kökenli 94 firma bizim ülkemizde faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 9 milyar dolarlık yaptığı yatırımlarla bu firmalar ülkemizdeki yabancı yatırımların içerisinde 8'inci sıradalar. Her iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi de 2020 yılı sonu itibariyle 7,3 milyar dolar dolayında ve bu rakamı biz de kabul etmiyoruz. İnşallah bu iş birliğimiz sonrasında daha iyi yerlerde olacağız. Türk halkımızın oluşturmuş olduğu diyalog köprüsüyle bugün gerçekleştireceğimiz iş formu ve Türk Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği ile imzalayacağımız iş birliği sözleşmesinün ardından ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanSon dakika haberi... Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği

 

Brüksel Başkent Bölgesel Hükümeti Başbakanı Rudi Vervoort, tercüman eşliğinde yapmış olduğu konuşmada, yapılan iş birliği sayesinde Ankara ve Brüksel'de ekolojik dönüşüm ve kalkınma olacağına değindi.

Toplantıya, Brüksel Hükümeti Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Paskal Smet, Belçika Büyükelçisi Paul Huynen ve pek çok isim katıldı.

Toplantı, imza töreninin ardından iki şehrin iş adamları ve temsilcilerinin bire bir görüşmeleri ile devam etti.

Son dakika haberi... Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Brüksel ile önemli iş birliği