GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-12-2021 11:29   Güncelleme : 09-12-2021 11:29

Asgari ücret 2022 üçüncü 3.toplantısı başladı! 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücrete geri sayım..

Asgari ücret 3. toplantı ile genel çerçevesini çizecek. Asgari ücret zammı için ikinci toplantı 7 Aralık Salı günü gerçekleşti. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemek üzere Türk-İş'in ev sahipliğinde bir araya geldi. 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verilecek. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da "Umarım çalışanlarımız ve iş yerlerimiz için ama en önemlisi ülkemiz için güzel bir toplantı olur. " dedi. Gözler şimdi 3. toplantıda. Peki, 2022 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılar.

Asgari ücret 2022 üçüncü 3.toplantısı başladı! 2022 asgari ücret ne kadar olacak? Yeni asgari ücrete geri sayım..

Asgari ücret 3. Toplantı ile netleşmeye devam ediyor. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmalarında ikinci toplantı Türk-İş'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Aralık'ta yapılan ilk toplantıda çalışmalar sonucunda beklentileri açıklamıştı. Bilgin, 1 Aralık'ta gerçekleştirmiş olan ilk toplantıda yapılan çalışmalar sonucunda işçi tarafının 3750-4000 lira arasında, işveren tarafının ise 3500-3750 lira arasında asgari ücret istediğini belirtmişti. Üçüncü toplantı ise 9 Aralık’ta yapılacak.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücrette üçüncü toplantının 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00'da TİSK binasında yapılması düşünülüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Aralık'ta gerçekleştirmiş olan ilk toplantıda yapılan çalışmalar sonucunda işçi tarafının 3750-4000 lira arasında, işveren tarafının ise 3500-3750 lira arasında asgari ücret istediğini belirtmişti.

Katar ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret ile alakalı soruya, "Sayın Bakan heyetiyle birlikte gerek işçi kesimi gerek işveren kesimiyle bugün, perşembe bu tür görüşmeleri yapacaklar. Görüşmelerle beraber de bir yere varacaklar. İnşallah dönünce bizler bu görüşmelerde ne yaptılar, tarafların teklifleri nedir' bunları bir görelim." cevabını vermişti.

SON TOPLANTININ ARDINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

7 000 000 kişinin odaklandığı dolaylı olarak 30 000 000 kişiyi ilgilendiren asgari ücrete ilişkin görüşmeler sürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı 7 Aralık’ta gerçekleştirildi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK), işçi heyetini ise Türk-İş temsil ediyor. Ayrıca toplantıya Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

Türk-İş Bakanı Ergun Atalay toplantı öncesi gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Atalay, istedikleri rakamı Bakan Bilgin'e ilettiklerini, toplumumuzun da beklentisinin yüksek olduğunu ifade etti.