Kamu Haber, İşçi Haberleri, Memur, Memurlar, İlan, Öğretmen,Sağlık Personeli ve Asker, Polis, KPSS,Son Dakika Haber
HV
28 KASIM Pazartesi 22:22

Atalay'dan taşeron ve EYT açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, tüm taşeron işçilere kadro verilmesini ve emeklilikte yaşa takılanların (EYT) tamamının yasa kapsamına alınmasını istediklerini söyledi.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-10-2022 10:26   Güncelleme : 04-10-2022 11:05
Atalay'dan taşeron ve EYT açıklaması

Atalay, bir otelde düzenlenen TARIM-İŞ Sendikasının 21. Olağan Genel Kurulu’na katıldı.

Programda konuşan Atalay, bazı işverenlerin, sahibi oldukları işyerlerinde sendikal örgütlenme istemediklerini belirtti. “Talebimi burada siyasilere, Meclis’e bir daha yineliyorum. İktidarı, muhalefeti, bir grup toplantısında çıkıp desinler ki ‘İşçiyi örgütlendi diye kapının önüne koymayın, işçilere mobbing uygulamayın” diyen Atalay, “Hepiniz işyerlerinde örgütlenin. Türk-İş’e falan değil işçi kimi istiyorsa ona gitsin, yeter ki örgütlensin” diye konuştu.

 

İş kazaları

Örgütlenmenin olduğu işyerlerinde, iş kazalarındaki düşüşe dikkati çeken Atalay, “merhametsiz işverenler” ile mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Çalışma hayatındaki güncel sorunlara değinen Atalay, şu değerlendirmeyi yaptı. “Şimdi ne var Türkiye’nin gündeminde? Vergiyi konuşuyoruz. Diyoruz ki ‘Ocak ayında aldığımız maaşı aralık ayında da verin.’ Vergiyle ilgili geçen hafta bir girişim yaptık. 3-5 senedir konuşuyoruz. Ülkenin gündeminde tutmaya devam ederiz ta ki çözülene kadar. Neyi konuşuyoruz? 2018’de 700 bine yakın taşeron işçi kadroya geçti, KİT’ler kaldı. 70 bin kişi var, bunları kadroya geçirin.”

Taşeron işçiler

Şimdi bunlara ‘tamam’ diyorlar ama bir o kadar daha adam aldılar. Haydi KİT’leri bir ay sonra kadroya geçirdiniz, onun dışında kiralık araçlar, ambulanslar var, aklınıza ne geliyorsa hepsi var. Bunlar kalacak. Yine bunları konuşmaya devam edeceğiz. Talebimiz, bir tane taşeron dışarıda kalmadan hepsini devletin çatısı altına alın. EYT ile ilgili bir tane EYT’li dışarıda kalmadan bu yasayı çıkarın. Geçici işçilerle ilgili sorunun zannediyorum önümüzdeki günlerde büyük bölümünü çözeriz. Bir tane geçici işçi dışarıda kalmasın.”

Maaş promosyonları

İşçilerin sorunlarının çözümü için takipçi olacaklarını vurgulayan Atalay, bankaların maaş promosyonlarının güncellenmesi gerektiğini ifade etti. Atalay, tarımın olmadığı yerde hiçbir şeyin öneminin bulunmadığını belirterek, dünyanın en büyük araştırma-geliştirme sistemlerinin Türkiye’de olduğunu ancak sağlıklı çalıştırılmadığını söyledi.

ADMİNADMİN

YORUMLAR