GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-01-2021 10:16   Güncelleme : 11-01-2021 10:16

Bornova Belediyesinde İşçiler ücretlerde iyileştirme istedi

Bornova Belediyesinde TİS süreci devam ediyor. Ücretlerinde iyileştirme isteyen işçiler talepleri etrafında birleşti.

Bornova Belediyesinde İşçiler ücretlerde iyileştirme istedi

Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube ile Bornova Belediyesi arasında süren toplu iş protokolü görüşmeleri devama ediyor. Ücretlerinde iyileştirme isteyen temizlik işçileri TİS taslağının arkasında olduklarını söyledi. 

Bornova Belediyesi Temizlik İşleri İşyeri Baştemsilcisi Mehmet Selim Kayalı, işçilerin yevmiye farklarından dolayı rahatsız olduğunu dile getirerek, “Yağmur, çamur, güneş demeden kışın kar, buz, yazın asfaltın sıcağının altında çalışmaktayız. Kimsenin alacağında gözümüz yok, kimsenin altında da kalmak istemiyoruz. Temizlik işçileri olarak bizim brüt yevmiyemiz de yükselsin istiyoruz. Son iki yıl içinde işe alınan süpürgecisi de araç arkası işçisi de beden işçisi olarak görülüyor. Araç arkası brüt 144 TL alıyor, beden işçisi 132 TL alıyor. Görev tanımları karmaşası ve ücret eşitsizliğinin giderilmesini istiyoruz. Derdimiz bu sene eşit işe eşit ücret” biçiminde konuştu. Ücretler arası makasın daralması için taslak hazırladıklarını dile getiren Kayalı, bu makasın daraltılmaısnı istedi. 
‘HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ' 
Taslağın arkasında olduklarını dile getiren Kayalı, temsilciler kurulu toplantısı yaptıklarını ve burdan çıkan kararla hakları için mücadele edeceklerini söyledi. Kayalı, “Başkan asgari ücretin 3 000 100 TL’nin altına düşmeyeceğini açıklamıştı. İnşallah bizim talebimizi de karşılayacak teklifle gelir" dedi.
Kayalı, aralık ayında 700-800 TL vergi kesildiğini, yeni yıla da yeni vergi ve zamlar ile girdiklerini hatırlatarak, “Gerçekten çok zor geçiniyoruz. Bir kilogram meyve olmuş 10 lira, bir kilogram hamsi 30 lira, yumurta 1 buçuk lira. Açlığa mahkumuz. Serbest piyasa dedikleri fakiri ezmek. Çöp kamyonlarından görüyoruz, çöpten ekmek çıkarıp çocuğuna yediriyor insanlar. 4 mevsim yaşamakta olan ülkeyiz tarım üretimi yok, sanayi desen dışa bağımlı, kamu kaynakları talan edildi. Gidişat iyi değil. İşçiler olarak birlik olmalıyız. Ay başını getiremiyorum ben. 15-16 yıl önce inşaatta çalışırdım. Bir günlük yevmiyemle mutfak masrafı çıkardı. Saraylarda, villalarda yaşamakta olanlar işçinin halini bilmez. Her işçi kendi hakkını savunacak, sendikaları zorlayacak o zaman bir güç çıkar ortaya. İşçi sınıfının gücünün önünde duramaz hiçbir güç” ifadelerini kullandı.

‘İŞYERİNDE EŞİTLİK İSTİYORUZ' 
Temizlik işleri biriminde araç arkasında çalışan Tekin Işık ise toplu iş protokolüyle talep edilen rakamın uçuk olmadığını ifade etti. Işık, “Diğer belediyelerde şoför 152 TL alıyor günlük, biz de 105 TL. Araç arkası işçileri için de aynı şekilde. Bırakın başka belediyeleri araç arkasında çalışan bir işçi ile diğer işçi arasında bile fark var. İnsanların evinde parmak uçlarıyla tuttuğu çöpü biz avuçlayarak tutuyoruz. Geçinmek ve işyerinde eşitlik istiyoruz” dedi.

Temennilerinin işverenin salgın şartlarında taleplerini karşılaması olduğunu dile getren Işık, “Dünyada ve Türkiye’de işçi sınıfı ne hak kazandıysa mücadeleyle kazanmış. Elleri nasırlı, ayakları çarıklıların çocuklarıyız biz. Daha güzel yerlere gelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Anlaşmama gibi bir durum çıkacağını sanmıyorum" diyerek taleplerinin karşılanmasını istedi.