GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2021 12:38   Güncelleme : 10-01-2021 12:38

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Nasıl ortaya çıktı?

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenleniyor. Türk basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı 10 Ocak 1961 tarihi önem taşıyor.

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Nasıl ortaya çıktı?

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

4 Ocak 1961'de kabul gören ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlamayı başaran “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı sebebiyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adı ile kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.
212 SAYILI YASANIN ÖNEMİ NE?

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajları En güzel ve resimli Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları ve sözleri...

 


Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı kanunun ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı kanunun mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır.

 

“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli şekilde yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir neticesi olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.