GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-01-2021 12:15   Güncelleme : 29-01-2021 12:15

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu DİSK Başkanı Çerkezoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti

CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "TBMM’nin asgari ücreti tümüyle vergi dışında bırakmak ve asgari ücret üzerinde SGK kesinti yükünün devlet tarafından karşılanması konusunda yasal düzenlemeler yapmak için göreve çağırıyoruz." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu DİSK Başkanı Çerkezoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti

 

Basına kapalı yapılan görüşmede, Kılıçdaroğlu'na Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Faik Öztrak ile milletvekilleri Ayhan Barut ve Bekir Başevirgen eşlik etti.

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, CHP Genel Merkezi'nden ayrılırken, görüşmenin içeriğine ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

Bugün DİSK heyeti olarak Mecliste grubu bulunan partilerle birer görüşme yaptıklarını belirten Çerkezoğlu, Türkiye'nin Kovid-19 salgının da etkisiyle yaşanan ekonomik kriz sebebiyle işsizlik ve yoksullukla mücadele ettiğini söyledi.

Çerkezoğlu, 2021'de geçerli olacak asgari ücretin, ekonomik kriz ve salgının yarattığı bu tahribat sürecinde belirlendiğini aktararak, "Asgari geçim indirimi de dahil olarak 2 000 825 lira olarak belirlenen ve daha senenin ilk günlerinde yapılan zamlar ile ciddi bir şekilde gerileyen ve bir işçinin ailesiyle birlikte yaşamasına yetmeyecek bu ücret değiştirilebilir, artırılabilir." dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretin TBMM'de yapılacak düzenlemelerle artırılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, şöyle konuştu:

"DİSK olarak ilk günden bu yana asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini ve asgari ücret üstündeki kesinti yükünün devlet tarafından, Hazineden karşılanması gerektiğini ifade etmiştik. Bugün asgari ücretin bir miktarda olsa yükseltilebilmesi için asgari ücreti bütünüyle vergi dışı bırakmak ve SGK kesinti yükünün devlet tarafından karşılanması konusunda yasal düzenlemeler yapabilmek için TBMM'yi göreve çağırıyoruz. Asgari ücret tamamen vergi dışı bırakılmalıdır, SGK kesintileri pandemi süresince Hazine tarafından karşılanmalıdır. 12 senedir işverene verilen 5 puanlık SGK prim desteği, pandemi süresince işçilere de verilmelidir. Asgari ücretin vergi dışı bırakılarak, SGK prim desteği ile de yaklaşık 750 lira kadar artırılması mümkündür."

Bir soru üzerine bugün TBMM'de HDP ile görüştüklerini aktaran Çerkezoğlu, grubu bulunan diğer partilerden de randevu talepleri olduğunu bildirdi.

Çerkezoğlu, diğer bir soru üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konu da destek vermeye hazır olduklarını söylediğini ve Mecliste gerekli çalışmayı yapacaklarını söylediğini aktardı.