GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2021 22:25   Güncelleme : 31-10-2021 22:35

Cumhur İttifakı'ndan asgari ücret önerisi

Cumhur İttifak'ı üyesi Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Asgari ücret de bir senelik değil, 6 aylık olarak belirlensin. Asgari ücretlimiz enflasyona ezilmesin” dedi.

Cumhur İttifakı'ndan asgari ücret önerisi


BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kocaeli’nin Körfez ilçesinde partisinin kongresine katıldı. Kongrede konuşan Destici, şunları söyledi;

“Her yıl, yılsonuna doğru asgari ücret tespit komisyonu bir araya gelir. İşçi, işveren, hükümet toplanır ve senelik bir asgari ücret belirlenir. Biz son 3 senede yapılan tüm artışlarda BBP olarak daha önce teklifte bulunduk ve bu tekliflerimiz de tuttu.

Mesela biz 2019da 2020 TL dedik ve rakam 2020 TL olarak açıklandı. Biz bunu bütçe artışı oranına göre söyledik. Yani bütçe ne kadar artıyorsa, yüzde 30 mu, yüzde 40 mı artmış? Bunun olduğu gibi asgari ücretliye verilmesi lazım.

Bir kere bunda asla taviz olmaması lazım. Şu anda 2800 küsur TL. Ama işçi bunu ocak ayında almaya başladı.

Şimdi geldik ekim ayına. İşçimiz halen 2800 TL alıyor. Ama doğalgaz, elektrik, su, et, süt, yumurta, yoğurt, ayakkabı, giysi, çocuğun defteri, kitabı, nerdeyse yüzde 25-30 artmış.

Peki aynı maaşı alan bir asgari ücretli aile ekonomisini nasıl çevirecek? Onun için biz buna bir çözüm bulunmalı diyoruz.”

“6 AYLIK ZAM YAPILSIN”

Asgari ücretliye senelik değil, 6 aylık zam yapılmasını öneren Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesela memurlarımız ve diğer işçi kesimimiz, yani toplu sözleşmeye dahil olanların 6 ayda bir ücretleri yenileniyor. Bir de enflasyon farkı verilmekte. Biz de diyoruz ki, bu seneden itibaren asgari ücret de bir senelik değil, 6 aylık olarak belirlensin. Asgari ücretlimiz enflasyona ezilmesin. Bu teklifimizi önceden de yaptık. Bunu mecliste de dile getiriyoruz. Toplanacak olan asgari ücret komisyonunun tüm taraflarına da bunu yazılı olarak teklif edeceğiz.”