GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2021 09:01   Güncelleme : 31-10-2021 13:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla emekli Asgari Ücret, EYT ve Otomobil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dar gelirliler, emekliler, EYT'liler, çiftçi ve memurlara ciddi zam çalışma yapılması talimatı verdi. Düzenlemelerin hayat geçirilmesi ile en düşük emekli aylığının 2 bin liraya, asgari ücretin 3.500 liraya çıkarılması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatıyla emekli Asgari Ücret, EYT ve Otomobil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sonrasında toplumumuzun çeşitli kesimlerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için gerekli adımları atacaklarını açıklamıştı. Bu konular kabine ve AK Parti MYK toplantıları da ilk sırada olmak üzere son zamanlarda çeşitli platformlarda masaya yatırıldı. Emekli aylıkları ve asgari ücrette beklenenin üzerinde zamdan sosyal yardımların artırılmasına, 3600 gösterge ve emeklilik için yaşı bekleyenlerden çiftçilerin girdi fiyatlarının düşürülmesine kadar oldukça önemli uygulamalar masada.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMATI VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dar gelirli ve dezavantajlı kesimleri rahatlatacak çalışmaların yapılması talimatını verdi. Bu kapsamda ilgili bakanlıklarda hazırlıklar başladı. Sabah'ta yayınlanan habere göre, hazırlıklar bittikten sonra bir kısmı önümüzdeki aylarda, bir kısmı ise gelecek yıl hayata geçirilecek.

MİLLETVEKİLLERİ PARTİYE RAPOR SUNDUAK

Partili milletvekilleri geçen yaz ayları boyunca seçim çevrelerinde yurttaşlar ile bir araya gelip problemlerini dinledi. İstek ve talepler rapor haline getirilerek parti genel merkezine sundu. Yapılan çalışmaların çerçevesinin belirlenmesinde bu öncelikli beklentiler de dikkate alındı.Dar gelirliyi rahatlatmak için atılması planlanan, üstünde çalışılan konular şöyle:

YAŞA TAKILANA ÇALIŞMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigorta prim gün sayısını doldurup emekli olmak için yaşı bekleyenlere dönük bir çalışma yapıyor. Bu konu da ne yapılabileceğine, maliyetlere bakılacak. Hazırlanan tavsiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Son kararı Erdoğan verecek.

EMEKLİ AYLIKLARINA ZAM

Emeklilerin durumlarının düzeltilmesi için de iki konu üstünde duruluyor. Öncelikli olarak aylıklarına rutinin dışında bir zam yapılması gündemde. Böylece geniş bir kitlenin alım gücü ile alakalı ciddi bir rahatlama sağlanmış olacak. Tartışılan bir başka düzenleme ise 2 000 liranın altında (bu rakam daha aşağı çekilebilir) emekli maaşı alanlara seyyanen zam yapılarak bunların yukarı çekilmesi. Eğer bu konu da karar verilirse 2 000 TL'nin altında emekli maaşı kalmayacak.

ASGARİ ÜCRET ARTACAK

Asgari ücret konusunda da hesaplamalar yapılıyor. Bu sene de enflasyonun üstüne çıkılarak yüzde 30'lar dolayında zam yapılabileceği konuşuluyor. Böylece asgari ücret 3 000 500 lira civarına yükselmiş olacak.

ÇİFTÇİNİN GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLEC

EKGıda fiyatlarının düşürülmesi öncelikli hedeflerden biri olacak. Bir taraftan spekülatif fiyat artışları önlenirken öte taraftan çiftçinin mazot, gübre ve tohum gibi girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çalışmalar yapılıyor.

SOSYAL YARDIMLARA ÇEKİDÜZEN

Erdoğan'ın önemli üstünde durduğu konulardan birinin de yoksul kesimlere yönelik sosyal yardımlar olduğu bildirildi. Bu konu da da geniş ayrıntılı bir çalışma yapılacak.3600 GÖSTERGE

Öğretmen, sağlık çalışanları, polis ilk sırada olmak üzere belli gruplar için 3600 gösterge verilmesi konusu da yine gündemde. Önümüzdeki ay ilk defa bunun çalışmalarını yürütecek bir komisyon oluşturulacak.

FAHİŞ FİYAT HAMLESİ

Gıda ilk sırada olmak üzere tüm sektörlerde fahiş fiyat artışlarının önüne geçilmesi için de gerekli olan yasal düzenlemeler yapılacak. Büyük marketlere kesilen cezalar gibi pek çok alanda adımlar atılacak. Fırsatçılara göz açtırılmayacak.