GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-01-2021 09:20   Güncelleme : 29-01-2021 09:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Atalay'ı kabul etti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çalışma hayatının sorunlarıyla ilgili rapor sundu. Atalay, işten çıkarma yasağına rağmen işverenlerin işçileri ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller kapsamında haksız bir şekilde işten çıkardığını, ücretsiz izin uygulamasının tehdit aracına dönüştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Atalay'ı kabul etti

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çalışma yaşamının sorunlarıyla ilgili rapor sundu. Raporda, işten çıkarma yasağı ve bedava dağıttığı izne çıkarma uygulamalarının bazı patronlarca suiistimal edilmesiyle ilgili yaşanan problemlere yer verildi.

Saray’da gerçekleşen görüşmenin ardından açıklamada bulunan Atalay, şunları söyledi: “Salgın sürecinde her çeşit iş ve hizmet protokolü, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işverence feshedilemiyor. İstisna kapsamında tutulan bu haller son zamanlarda bazı işverenlerce işçileri işten çıkarma yöntemi haline geldi. Özellikle sendikal örgütlenen işçilerin bu haller bahanesiyle iş akitleri feshediliyor veya işçiler bedava dağıttığı izne gönderilerek cezalandırılıyor.”

Bu şekilde işten çıkarılan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatları ile işsizlik ödeneği alamadığına dikkati çeken Atalay, “İşten çıkarma yasağı her yönü ile işçi aleyhine işliyor. İş Kanunu’nun 25/2. Maddesi kapsamında haksız olarak protokolü feshedilen işçinin hukuk yollarına başvurup haklarını alabilmesi senelerce sürüyor. Kaldı ki yargılama süreçlerinin tüm maddi yükü de peşin ödeme sistemi gereğince davasını kazanana kadar işçinin üstünde kalıyor” dedi.

“NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE YÜKSELTİLMELİ”

Ücretsiz izin uygulamasının salgın döneminde işçilerin işsiz kalmasını önlemeye yönelik önemli ve yararlı bir düzenleme olduğunu vurgulayan Atalay, buna karşın bazı işçilerin iradesi dışında ve onayı alınmadan bedava dağıttığı izne çıkartılması sebebiyle uygulamanın mağduru olduğunu ifade etti.

Nakdi ücret desteği uygulamasının sendikal örgütlenme olmayan iş yerlerinde özellikle kıdem süresi fazla olan işçilere yönelik bir tehdit unsuru haline dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çeken Atalay, "Bazı işverenler kıdemi fazla olan işçileri bedava dağıttığı izne göndermekte ve aylar boyunca işe geri çağırmamakta, bu işçileri istifaya zorlamakta. Bu durumdaki işçiler, mevcut iş sözleşmeleri sona ermediğinden hukuken korumasız kalmakta" ifadelerini kullandı.

Atalay, nakdi ücret desteğinin bu sene için günlük 47 lira 34 kuruş, aylık 1420 lira 20 kuruş olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


"İşçi ve ailesinin bu ücret ile temel ihtiyaçlarını karşılaması, artan hayat pahalılığı sebebiyle oldukça güçtür. İşçi işten çıkartılmamakta ancak yaşamını devam ettirmekte zorlanmakta. Bu sebeple nakdi ücret desteğinin en az asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gerekmektedir. Aile durumu göz önüne alınarak ödeme yapılmasının da isabetli olacağını düşünüyoruz."

Kabulde, çalışma yaşamının diğer problemlerinin da gündeme geldiğini belirten Atalay, dile getirdikleri problemlerin çözüme kavuşturulacağına inandığını kaydetti.