GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-12-2021 08:59   Güncelleme : 13-12-2021 08:59

Disk Meydanlara İndi “ Artık Geçinmek İstiyoruz”

DİSK, İstanbul Kartal'da 'geçinmek istiyoruz' mitingi düzenledi. Asgari ücretin net 5 bin 200 lira olması talebiyle düzenlenen mitinge, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) de destek verdi.

Disk Meydanlara İndi “ Artık Geçinmek İstiyoruz”

Devrimci İşçi Sendikalari Konfederasyonu(DİSK), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın önü de dahil olmak üzere Türkiye'nin pek çok yerinde basın toplantısı ve protesto düzenledi.

Geçinemiyoruz' sloganını taşıyan bu eylemler İstanbul Kartal'da gerçekleştirilen mitingle devam etti.

Miting alanına girmeden önce yürüyüş yapan işçiler 'İş, emek, özgürlük' sloganları attı. 

Mitinge Türkiye Komünist Partisi (TKP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) de destek verdi.

'Enflasyonun yüzde 21 olduğunu inanan var mı?'

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, miting alanındaki konuşmasında, "Patronundan daha fazla vergi ödemeye yeter diyenler, memleketine emeğine sahip çıkanlar bugün Kartal Meydanı'nda toplandık. Geçinemeyenler adına, barınamayanlar adına bu meydanı doldurduk. TÜİK diyor enflasyon sadece yüzde 21. Biz geçinemiyoruz diyoruz, onlar 'ekonomi şahlanıyor' diyorlar. Kardeşlerim bu meydan yanıtlasın, enflasyonun yüzde 21 olduğuna inanan var mı?" dedi.

'Mitingler sürecek'

Çerkezoğlu konuşmasında ayrıca, "Bu daha başlangıç DİSK bu mitingleri, Diyarbakır'dan Adana'ya Samsun ve İzmir'e kadar gerçekleştirmeye devam edecektir. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüdüyse hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı alana kadar da mücadele edeceğiz. " ifadelerine de yer verdi.

Asgari ücretin net 5 bin 200 lira olması talebiyle düzenlenen bu mitingde sanatçı İlkay Akkaya da bir konser verdi.