GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2021 19:43   Güncelleme : 03-02-2021 19:43

DİSK'ten İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'e ziyaret

DİSK, asgari ücretlilerin ve tüm işçilerin eline geçen nakit miktarın en az 750TL artırılmasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması için TBMM’de grubu bulunan partilerle görüşmelere devam ediyor. Bu kapsamda DİSK heyeti İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

DİSK'ten İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'e ziyaret

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki heyet, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti.

Çerkezoğlu, ziyaretinin ardından gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Yönetim Kurulu olarak 2021 yılı asgari ücretine ilişkin taleplerini Akşener'le görüştüklerini aktardı.

Çalışma yaşamının genel problemleri ile salgın döneminde işçilerin yaşadıkları ekonomik ve sosyal haklar konusundaki sıkıntıları paylaştıklarını anlatan Çerkezoğlu, Kovid-19 salgını sebebiyle ortaya çıkan ekonomik ve toplumsal tahribat içerisinde 2 000 825 lira ücretle yaşamanın mümkün olmadığını ifade etti.
'Mevcut asgari ücretin 750 lira kadar artırılması mümkün'
Türkiye'de asgari ücretin "ortalama ücret" haline geldiğini aktaran Çerkezoğlu, "Böylesi bir süreçte biz 2021 yılı asgari ücretinin iyileştirilmesi açısından TBMM'yi göreve çağırıyoruz. Asgari ücretin bütünüyle vergiden muaf olduğu, asgari ücret üstündeki SGK prim kesintilerinin ve tüm kesinti yükünün Hazine'den karşılandığı bir yasal düzenlemeyle mevcut asgari ücretin 750 lira kadar artırılması mümkündür." ifadelerini kullandı.

İşverenlere 2008'den bu yana Hazine'den 5 puanlık SGK prim desteği sağlandığını söyleyen Çerkezoğlu, bu desteğin işçiler için de sağlanması gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, Meclis'teki bütün partileri işçilerin talepleri çerçevesinde "işçi mutabakatı" yapmaya çağırdı.