GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2021 18:51   Güncelleme : 10-01-2021 21:11

EMEKÇİLERİ RENCİDE EDEN ÜCRETE HAYIR DENDİ GREV KARARI ÇIKTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şirketi BELDE AŞ Genel Müdürlüğünde genel işler iş kolunda çalışan 4723 işçi için Hizmet İş Sendikası ve işveren sendikası Yerelsen arasında devam eden sözleşme görüşmelerinde bilindiği gibi arabulucu süresi bitmiş anlaşma sağlanamamıştı, yasal alarak sendikanın grev oylaması talebi doğrultusunda, Bugün Belde AŞ Genel Müdürlüğünde çalışan işçiler için, Kocaeli Çalışma İşkurumu İl Müdürlüğü tarafından işyerinde grev oylaması yapıldı.

EMEKÇİLERİ RENCİDE EDEN ÜCRETE HAYIR DENDİ GREV  KARARI ÇIKTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan Belde A.Ş'de çalışan yaklaşık 5 000 800 işçiyi ilgilendiren toplu iş protokol görüşmeleriC ile Yerel Sen arasında aylardır devam ediyordu. Sendikanın %25 zam isteğine karşılık Kocaeli Büyükşehir Belediyesi günlük yevmiyelere sadece 5 TL zam yapılacağını belirtmiş ve sonuç çıkmayınca uyuşmazlık zaptı tutulmuştu.

Bugün sabah Saat 10.30 başlayan ve saat 16.00'a kadar süren, Çalışma ve İş Kurumu il Müdürlüğü görevlileri nezaretinde Antikkapı’da gerçekleştirmiş olan GREV oylamasında 2 000 526 işçinin oy kullandı ve 2 000 482 işçi grev oylamasına 'EVET' dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde sandıktan grev çıktı

Grev oylamasına işyerinde çalışan 4723 işçiden 2526 işçi oy kullanırken bu işçilerden 2482 grev evet dedi. Çıkan bu neticeyle beraber 1 ay içinde taraflar arasında anlaşma sağlanmazsa işçi sendikası yasal olarak işyerinde grev uygulamasını yerine getirmek mecburiyetinde . Yapılan grev oylaması ve toplu iş protokolü süreçleri ile alakalı açıklamada bulunan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin mantıklı bir ücret artışı teklif etmemesiyle birlikte ezici bir çoğunlukta EVET denmesi beklenen grev oylamasında beklenen sonuç yaşandı 
Eylül ayından bu yana Hizmet İş ile İşveren Sendikası Yerel Sen arasında devam etmekte olan toplu iş protokolsinde işçi sendikası işverene vermiş olduğu taslakta işçilerin ücretlerine % 25 oranında zam talep etti. Belde A.Ş işçilerin arasında ücret farklarının yüksek olması sebebiyle sendika işçilerin taban yevmiyelerinin 140 tl'ye çıkartılmasını istedi. Ancak işveren sendikası bu teklife karşı işçilerin taban yevmiyesini 105 tl'ye çıkartıp üzerine 5 lira zam yapmayı teklif etti.60 Günlük yasal süreç içerisinde anlaşmanın sağlanamadığını dile getiren Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hizmet Ersoy, “Bu gün Belde A.Ş. Genel Müdürlüğü için yasal grev oylamasını işyerinde yaptık. İşçi arkadaşlarımız işveren sendikasının bu katı tutumundan, emekçileri rencide eden ücret tekliflerine bu gün grev oylamasında evet diyerek gerekli cevabı vermiş oldular. Emeklerinin, alın terlerinin karşılığını almak, çoluk çocuklarının geleceği için de kuvvetli bir irade ortaya koydular. Arkadaşlarımız toplu iş protokolsinin yüksek hakem kuruluna göndermemek 2 senedir yüksek hakem kurulundan gelen % 4'lerle çektiği sıkıntıları tekrar yaşamak için greve evet dediler” diye konuştu.

“İŞÇİLERİMİZ BÜYÜKAKIN’A GÜVENİYOR”
Sözlerine devam etmekte olan Ersoy, “Bugünden sonra Kocaeli’de örgütlü olduğumuz, devam etmekte olan işyerlerindeki toplu iş protokollerini ya masada bitireceğiz veya grev uygulamasına gideceğiz. Bizler protokollerin masada imzalanarak, işçi arkadaşlarımızı memnun edecek şekilde bitmesini istiyoruz. Kocaeli işçisi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'a inanıyor ve güveniyor. Belde A.Ş. Ve ilçe belediye şirket işçilerinin beklediği toplu iş protokollerini son noktasına geldiğimizde Sayın Büyükşehir Başkanımızın gereğini yaparak işçi arkadaşlarımızın yüzünü güldürecek protokolyi masada imzalayacağımıza inanıyoruz” dedi.