GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 09:44   Güncelleme : 24-01-2021 16:51

Gaffar Okkan ölümünün 20. yılında anılıyor

Diyarbakır'da 20 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ölüm yıldönümünde anılıyor. "Makam peşinde değilim, yapacak bir şey bulamazsam babamın fırınına gider ekmek satarım." ” 3310 ben Diyarbakır emniyet müdürü Diyarbakır halkına eziyet edeni yakarım”

Gaffar Okkan ölümünün 20. yılında anılıyor

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken uğradığı silahlı saldırı sonucu, 5 mesai arkadaşı ile beraber 20 yıl önce bugün şehit edildi. Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi Sezai Karakoç Bulvarı üstünde 24 Ocak 2001 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıda şehit olan Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile koruma polisleri Atilla Durmuş, Mehmet Kamalı, Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Selahattin Baysoy, ölümlerinin 20. Yılında anılıyor. Peki Diyarbakır'ın "Gaffar Baba"sı olarak isimlendirilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan kimdir? 

FAİLİ MEÇHULLERİ AYDINLATTI

1983’de tayini Şanlıurfa’ya çıktı. 12 Eylül Darbesi’nin etkisi sürüyordu. Fakat Okkan ve ekibi beş faili meçhul cinayeti üç ay içinde aydınlattı. Üç yıl sonra tayini bu kez Eskişehir’e çıktı. Polislerin sosyal hayatta da, sporda da başarılı olmasını istiyordu. Ona göre polis halktan ve yaşamdan uzak duramazdı. Beraber çalışmakta olduğu ekip arkadaşlarını da hep bu bakış açısı ile yönlendirdi.

1991 senesinde tayini Kars’a çıktı. Faili meçhullerin ardı arkasının kesilmediği bir yıldı ve Okkan artık Emniyet Genel Müdürü’ydü. Gaffar Okkan iyi bir emniyet müdürünün yazılı görev tanımına tutsak olmaması gerektiğine inanıyordu. Kars’ta da bu öğretisiyle görev yaptı.

DİYARBAKIR SON GÖREV YERİ OLDU

1997 senesinde bu kez Diyarbakır’a tayini çıktı. Okkan bunu bir fırsat olarak gördü. O dönemin en sıkıntılı şehirlerinden birinde fark yaratırsa hayalini kurmuş olduğu İstanbul’a atanabilirdi. Fakat Diyarbakır, Okkan’ın son görev yeri oldu.

Okkan Diyarbakır’da fark yaratmaya ilk günden başladı. İl Emniyet Müdürlüğü’nü dağıttı, artık Diyarbakır’ın en tehlikeli mahallelerinde bile emniyetin binası olacaktı. MOBESE sözcüğünü kimse bilmezken Diyarbakır sokaklarına kameralar kurdurdu. Okkan, göreve başlamadan evvel Diyarbakır’daki kadın polisler emniyet binasından pek çıkmazdı. Okkan kadın polislerin sokağa çıkmasını sağladı. Polislere halktan uzak durmamaları emrini verdi. Bu polisler için bir ilkti.

DİYARBAKIRLININ GÖNLÜNÜ FETHETTİ

Sıradan bir amir değildi. Bunu polisler anlamıştı, sıra halktaydı. Diyarbakır esnafıyla sıcak ilişkiler kurdu. Her hafta onları ziyaret etti, telefon numarasını “bir derdiniz olursa arayın” diyerek herkese verdi. Önünde ceket iliklenmesine karşı çıktı. Çocukları çok sevdi. Diyarbakır halkı ilk ve belki de son kez böyle bir emniyet müdürüyle tanıştı.

DİYARBAKIRSPOR’A BÜYÜK ÖNEM VERDİ

Okkan Diyarbakırspor'u es geçmedi. Üçüncü lige düşürülmek istenilen Diyarbakırspor’un toparlanmasını sağladı. Neredeyse her maçı izliyor, saha kenarında futbolculara tezahürat yapıyordu. En büyük hayali Diyarbakırspor’un 1.Lige çıkmasıydı.

HİZBULLAH’A BÜYÜK DARBE VURDU

Fakat Okkan’ın karşısında büyük bir bölücü terör örgütü vardı: Hizbullah. Bu bölücü terör örgütünü Ankara’daki bakanların gündemine aldırmak için çok uğraştı. Okkan bir Hizbullah itirafçısından aldığı bilgilerle örgüte önemli darbeler vuracaktı. Polis Hizbullah’ın arşivlerini ele geçirdi, tam 20 000 örgüt üyesinin bilgileri polisteydi. 
Görevi barıştı, faili meçhul cinayetlerin ve zorla kaybetmelerin üzerine de gidiyordu.
Diyarbakırlı vatandaşlar ile hep iç içe olan Hizbullah'ın bir terör saldırısında yaşamını yitiren Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ve çalışma arkadaşlarını rahmetle anıyoruz.

 

Diyarbakırlılar da bir kahraman olarak gördükleri  Gaffar Okkan’ın ismini yeni doğan çocuklarında yaşatıyor,