GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2021 17:52   Güncelleme : 17-11-2021 18:37

Grup Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, grup toplantısında yaptığı açıklamada dar gelirlilerin üzerindeki yükün hafifletileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında gündemin en önemli maddelerinden bir tanesi olan Asgari Ücret ile alakalı önemli açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında "Kamu işçilerine ve kamu personelilarına vermiş olduğumuz yüksek oranlı zamlar ile personellerimizi enflasyona ezdirmemek için gerekli olan çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üstündeki yükü de hafifleyeceğiz." ifadelerine yer verdi.

Grup Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve faiz açıklaması

Bu açıklamaların ardından gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na çevrildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirliler üstündeki yükün hafifletileceğini söyledi. Bu nasıl olacak peki? Şimdi gözümüz kulağımız bu noktada esasında. Öncesinde ise o masada oturacak taraflardan biri işçi kesimi bir araya geldi.

 İşçiyi masada temsilen Türk-İş var. Türk-İş geride bıraktığımız senelerde diğer işçi sendikalarıyla beraber hareket etme kararı almıştı.

Bu yıl yine benzer bir tabloyu esasında görüyoruz. Asgari ücret görüşmelerinin hemen öncesinde işçi kesimi bir araya geldi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK bir araya geldiler. Bunun önemi şu; bundan sonraki süreçte işveren tarafında gözler olacak. Bir taraftan tabi hükümet tarafında.

İşçi kesimi ne isteyecek? İşçi kesimi bundan sonrasına ilişkin olarak nasıl bir yol haritası izleyecek? Tüm bu başlıklar bu toplantıda ele alındı, önemli olan bu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirlilere ilişkin olarak asgari ücret konusunda da dikkat çekmişti. Çalışma Bakanı da geride bıraktığımız dönemde buna vurgu yapmıştı. O vurguda özellikle enflasyona ezdirmeyeceğiz çalışanı vurgusu var. Yani temel parametrenin bu olacağını şimdiden genel çerçeve olarak söyleyebiliriz. Peki işçi kesimi ne istiyor? İşçi kesimi insanca yaşanılabilir bir ücret istiyor. Henüz rakam telâfuz etmedi işçi kesimi. Nasıl bir talep ve beklentileri yönünde olduğunu fakat dediğimiz gibi insanca yaşanılabilir bir ücret olması söyleniyor.2022DE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK
Aynı zamanda toplumu tebessüm ettirecek asgari ücretin altına imza atmak istiyor işçi kesimi.Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay geride bıraktığımız günlerde de buna vurgu yapmıştı. Bir diğer talepse şu yine Türk-İş'in önceden yapmış olduğu açıklamaydı bu da. Görüşmelerin daha hızlı sonuçlanması bekleniyor. Aralık ayında başlayacak görüşmeler. Henüz takvim net değil ama işçi kesimi diyor ki biz bunu uzatmayalım, bir aya yaymayalım, hemen belirleyelim diyor. Aralık ayının ilk 10 günü komisyonları toplayalım işçi ne alacağını bilsin, işveren de ne vereceğini bilsin diye bir vurgu yapıyor. Şimdi gözümüz kulağımız hem takvimde hem de asgari ücretin ne olacağında, görüşmelerin nasıl geçeceğinde.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN DAR GELİRLİ MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yapmış olduğu açıklamada asgari ücreti kamu personeli ve kamu işçilerine verilen yüksek zam oranlarına benzer şekilde tespit edeceklerini ve dar gelirliler üstündeki yükün hafifletileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
Kamu işçilerine ve kamu personelilarına vermiş olduğumuz yüksek oranları zamlar ile personellerimizi enflasyona ezdirmemek için gerekli olan çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üstündeki yükü de hafifleyeceğiz. Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
Biraz daha metanetle, fazla gayretle bu süreci zaferle sonuçlandırmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Enflasyon nedir, yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin şaşkına döndüğü dönemde bizim bunun bütünüyle dışında kalmamız olanaklı değildir. Onlar giderek daha çok sıkıntıya girerken biz ise önümüzdeki seneden itibaren ferahlamaya başlayacağız. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere diyorum ki boşuna uğraşmayın. Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Biz faize kesinlikle türk milletini ezdiremeyiz. Bunun başka çıkışı olamaz.
Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusur bakmasınlar. Bu yolda ben, faizi savunanla birlikte olamam, olmam. Bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Bu konu da nas ortada, nas ortada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Olaya burdan bakacağız ve ona göre de adımımızı atacağız.

BAKAN BİLGİN: ÖNÜMÜZDEKİ KONULARIN BAŞINDA GELİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret ile alakalı olarak, "Önümüzde olan konuların başında asgari ücret geliyor. Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer ayrıntıları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız." dedi.

Asgari ücret tespitine ilişkin farklı işletme düzeylerinde ve sokakta bir üniversite aracılığı ile kamuoyu araştırması yapıldığını dile getiren Bilgin, meslek gruplarının beklentilerinin tespit edileceğini ve araştırmanın sonuçlarının da kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

Muhalefetin ve sendikaların asgari ücretten gelir vergisi alınmamasına ilişkin talebi sorulan Bilgin, "Bunun üstünde de çalışmaktayız. Alternatif vergi modelleri ve düzenlemeler var. Bazı vergilerin kalkması için yasal düzenleme gerekirken, bazıları için Cumhurbaşkanımızın onayı gerekmektedir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun vereceği karar da yeterli oluyor." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN AÇIKLAMA

YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.