GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2022 12:38   Güncelleme : 18-03-2022 11:05

İBB'ye Özel Güvenlik Görevlilerinden Tepki "Biz İBB Çalışanı Değilmiyiz"

İBB'de çalışan işçilere yapılacak olan %54,44 zam İSTGÜVEN'de çalışan 10 bin den fazla özel güvenlik görevlisine verilmeyecek.

İBB'ye Özel Güvenlik Görevlilerinden Tepki

    İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle işçiler arasında toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan birkaç gün önce çalışanları sevindiren bir haber gelmişti. 

  Ülkedeki enflasyona dikkat çeken İmamoğlu, işçilere ek zam müjdesi verdi. İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; 

  “İBB işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Toplu sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. Bu süreçte çalışanlarımızın mağdur olmamaları için ücretlerinde %54,44 oranında artışa gidiyoruz. Tüm işçilerimize hayırlı olsun” dedi.  

    Yapılması beklenilen bu zam işçiler arasında sevinç havası yaşatırken sözleşme görüşmeleri ilerledikçe verilen zammın tüm çalışanları özel güvenlik görevlilerini kapsamadığı belirtildi. Kapsam dışı bırakılan İSTGÜVEN bünyesinde çalışan 10 bin den fazla güvenlik görevlisi ise bu duruma tepki gösterdi  

"Bizler İBB çalışanları değil miyiz"  

    İSTGÜVEN bünyesinde çalışan güvenlik görevlileri için yetkili olan, Hak-İş'e bağlı Öz güven sen sendikasının imzaladığı ve yıl sonuna kadar devam eden toplu sözleşmesi uygulanırken çalışanlar artan enflasyonun çok altında kalan maaşları için sendikaya ve yetkililere tepki gösterdiler.  

     Yürürlükte olan toplu iş sözleşmelerine ek protokol isteyen İSTGÜVEN çalışanları sendikaya seslenerek "bizlerde İBB çalışanıyız, 7/24 İstanbul halkının güvenliğini sağlıyoruz, bu ayrımcılığı kabul etmiyoruz" dedi. Sendikaya kızan çalışanlar sendikadan istifa etmeye başladı. Çalışanların tepkisi sonrası yetkili Öz Güven Sendikası istifaların önüne geçmek için kendine üye olanlara Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 200 TL para yatıracaklarını beyan etti.  

       WhatsApp gruplarından İBAN toplayan sendika yetkilerinin bu hareketi çalışanları daha kızdırdı. Çalışanlar “Bizler satılık değiliz, sus payı değil zam istiyoruz “derken tepkilerini sendikadan istifa ederek gösterdiler. Yetki almak için diğer sendikalarında sahada olduğu süreçte İSTGÜVEN çalışanları sendika konusunda sık dokuyup ince eliyorken, sendikalardan bayram harçlığı değil enflasyonun altında ezilmeyen toplu iş sözleşmesi istediler.  

   Başkan İmamoğlu’na seslenen güvenlik görevlileri “İBB işçilerine yapılacak olan %54,44 zam” oranının kendilerinde yansıtılmasını isterken sürecin sonunda mutlu bir haberi dört gözle beklemeye başladılar.