Kamu Haber, İşçi Haberleri, Memur, Memurlar, İlan, Öğretmen,Sağlık Personeli ve Asker, Polis, KPSS,Son Dakika Haber
HV
01 ARALIK Perşembe 00:15

İşçi ve işverenden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gelir vergisi mektubu

Türk-İş ve TİSK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çalışanların gelir vergisi tarifesinde düzenleme talebiyle mektup gönderdi. İşte sozcu.com.tr'nin ulaştığı mektuptaki detaylar...

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2022 19:03   Güncelleme : 07-10-2022 19:21
İşçi ve işverenden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gelir vergisi mektubu

Türk-İş ve TİSK, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a çalışanların gelir vergisi tarifesinde düzenleme talebiyle mektup gönderdi.

 

Verilen bilgiye göre Türk-İş kaynakları, mektup ile gelir vergisi ilk basamağının asgari ücret brüt ücretinin belirli bir miktar üzerinde olmasının talep edildiğini belirtti.

 

Ulaştığımız mektupta, çalışanın ücretinden doğranan vergi oranının ocak ayında yüzde 15 iken ağustosta yüzde 27'ye yükseldiği vurgulandı ve bunun da toplamda yıl içerisinde işçinin 6 bin 949,45 TL kayıp yaşamasına niçin bulunduğunun altı çizildi.

İşte detaylar…

 

‘5 KATINA KADAR GERİLEDİ’

Söz mevzusu mektupta, asgari ücretlilerin her yıl daha yüksek oranda gelir vergisi ödeme durumunda kaldığı şu laflarla anlatılıyor:

 

“Sayın cumhurbaşkanımız, 2002’de brüt asgari ücret 222 TL, Gelir Vergisi tarifesinin ilk basamağı 3 bin 800 TL iken Gelir Vergisi tarifesinin ilk basamağı asgari ücretin 17 katıydı.

 

Bu nispet 2010’da 12 katına, günümüzde ise 5 katına kadar gerilemiştir.

 

Dolayısıyla 2010 yılı ve öncesinde asgari ücret üstünden gelir elde eden bir çalışan ikinci vergi basamağına hiç çıkmamakta ve ücretinden doğranan gelir vergisi payı hiç artmamaktaydı.

 

2011 yılı ile birlikte asgari ücretliler de ikinci vergi basamağından vergiye doğal olarak olmaya başlamışlardır.

 

Yirmi senelik süreç içinde Gelir Vergisi tarifesinin ilk basamak tutarı yüzde 742 oranında artarken, asgari ücret yüzde 2814 oranında artmıştır.

 

Dolayısıyla asgari ücretteki artış ile Gelir Vergisi tarifesinin ilk basamak tutarındaki artış paralel seyretmemiş ve bundan dolayı asgari ücretliler her yıl daha yüksek oranla gelir vergisi ödemek niteliğinde kalmışlardır.”

 

‘MAAŞTAN KESİLEN VERGİ ORANI YÜZDE 27’YE ÇIKTI’

Mektupta, 2011’e kadar asgari ücretlinin sene içinde ilave bir kazancı yok ise ikinci vergi basamağına asla çıkamadığı, 2021 Temmuz’dan itibaren ise tüm asgari ücretliler ikinci vergi basamağına çıkarak daha yüksek oranda vergi ödemek durumunda kaldıkları da açıklandı.

 

“2011’den itibaren asgari ücretlilerin de bir üst basamağa çıkmasına neden olan birinci vergi basamağı tutarındaki artış oranının düşüklüğü problemininin giderilmesi gerekmektedir” denilen mektupta, şu hesaplamaya işaret edildi:

 

“Ücreti brüt 13 bin 43 TL olan bir çalışanın eline ocak ayında net 10 bin TL geçmekteyken, aralık ayında bu rakam 9 bin 143TL'ye düşmektedir.

13 bin 43 TL brüt ücreti olan çalışan nisan ayından itibaren tamamen ikinci, ağustos ayından itibaren tamamen üçüncü vergi dilimi üstünden vergilendirilmektedir.

Çalışanın ücretinden kesilen vergi payı ocak ayında yüzde 15 iken ağustos ayında yüzde 27'ye yükselmekte ve bu yüzden de eline geçen net sayı azalmaktadır.”

‘ÇALIŞAN TOPLAM 6 BİN 949,45 TL KAYIP YAŞIYOR’

Bu nedenle, brüt ücreti değişmeyen bir çalışanın eline geçen net rakamın ocak ayında 10 bin TL iken eylül ve ondan sonra ise 9 bin 143,37 TL'ye düştüğünün belirtildiği mektupta, “Bu da toplamda sene içerisinde işçinin 6 bin 949,45 TL kayıp yaşamasına neden olmaktadır” denildi ve “Bu sistem adil değildir” ifadelerine işaret edildi.

ORTAK TALEP

Türk-İş ve TİSK’in mektupta yer alan ortak talepleri ise şu sözlerle açıklandı:

“Gelir vergisi tarifesinin ilk basamağının geçmiş yıllarda olduğu gibi senelik asgari ücret brüt ücretinin (fazla mesai, yol, yiyecek, yakacak yardımları benzer biçimde ek menfaatlerde dikkate alınarak) muayyen bir miktar üstünde tespit edilmesi, öteki vergi tarifesi oranlarının da ilk dilim baz alınarak çalışan lehine güncellenmesi TÜRK-İŞ ve TİSK olarak ortak talebimizdir.”

ADMİNADMİN

YORUMLAR