GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 06:23   Güncelleme : 01-12-2021 06:34

İşçiler Türk-İş Başkanına tepkili: Sen kimin temsilcisisin?

Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçiler, 2022’de geçerli olacak asgari ücret önerisini iktidar yetkililerine söyleyen ama işçilere açıklamayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a bu sözlerle tepki gösterdi: “Sen kimin temsilcisisin?

İşçiler Türk-İş Başkanına tepkili: Sen kimin temsilcisisin?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret için kamuoyuna bir rakam söylememeye özen gösterdiklerini belirterek, “Bu rakamı Maliye Bakanı biliyor, Çalışma Bakanı biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor” demişti. Atalay’a Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçilerden tepki geldi.

Türk Metal’in örgütlü olduğu Salcomp’da çalışan bir kadın işçi, “Ergün Atalay’ın hükümet ve patronlarla olan yakınlığını biliyoruz. O sebeple belirlenecek olan asgari ücretle bizim değil, patronların çıkarı göz önüne alınacaktır. Kapalı kapılar ardında sendikacıların patronlarla neler yaptığını artık hepimiz biliyoruz” dedi.

‘HER TÜRLÜ MÜCADELEYE HAZIRIZ’

Başka bir Salcomp işçisi de “Türkiye’nin en büyük toplu iş protokolü yapılıyor, Türkiye’nin en büyük işçi sendikası konfederasyon başkanı rakam telaffuz etmekten korkuyor” ifadelerini kullandı. Salcomp işçisi, “Sen bizi temsilen orada değil misin? Bize niye söylemiyorsun ne kadar istediğini? El pençe divan durmaktan artık vazgeçin. Patronların ve hükümetin karşısında biz, Türk-İş üyesi işçiler olarak insanca bir ücret için her çeşit mücadeleye hazırız” ifadelerini kullandı.

Türk-İş’in senelerdir masa başında açlık sınırının altında ücretlere imza attığını da hatırlatan işçi, “Hepsi işçilerin hafızasında, Türk-İş üyesi işçiler olarak sendikamızdan, asgari ücret masasında gücümüzü göstermek için çok büyük bir işçi mitingi yapmasını istiyoruz. Konfederasyon ayrımı gözetmeden, insan onuruna yakışır bir asgari ücret talebiyle birleşelim, mücadele edelim” dedi.

‘PATRONLARIN AĞZIYLA KONUŞAMAZSIN’

Türk Metal’in örgütlü olduğu Mercedes’ten bir işçi de Ergün Atalay’ın açıklamalarını doğru bulmadığını belirterek, “Türk-İş Genel Başkanı yüzde kaç zam alındığıyla ilgilenmiyor, ona göre yüzde 30 olsa da olur olmasa da. Süreçle ilgili açıklama yapmayan, işçiyi bilgilendirmeyen, yanında olmayan Ergün Atalay kimin temsilcisi?” diye sordu.

Asgari ücret görüşmelerinde ilk önce işçilerin olması gerektiğini vurgulayan Tekgıda-İş’in örgütlü olduğu Haribo’dan bir işçi, “Ergün Atalay işçilere yalan söylüyor, doğru bilgi vermiyor. Sahneye çıkıp açıklama yapıyorsan işçiyi yanına alacaksın, patronlarla, hükümetle görüşüp onların ağzıyla konuşamazsın” dedi

Bakırköy Belediyesinin sıfır zam dayatmasına karşı bir ayı aşkın süredir grevde olan Belediye-İş üyesi bir işçi de Ergün Atalay’a “Senin temsil ettiğin işçilerin asgari ücrete ilişkin iradesi yok mu, olmayacak mı?” diye sorarak, “Türkiye'nin en büyük konfederasyonunun başkanı olarak elini açıp yalvarıyor musun, iyi bir şey getirin diye?

Türkiye’nin gelmiş olduğu noktayı göremiyor musun? Benzinin, mazotun, LPG’nin, elektriğin fiyatlarını bilmiyor musun? Bir işçinin kaç tl'ye geçinebileceğini değerlendiremiyor musun? Bir işçi temsilcisi, bir konfederasyon başkanı, masaya getirsinler bakalım demez. Masaya getirilmesi gerekli olan rakamı net bir biçimde yüksek bir sesle ortaya koyar” dedi