GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2021 12:57   Güncelleme : 19-12-2021 12:57

İzmir Kınık'ta maden ocağında patlama meydana geldi.

İzmir’in Kınık ilçesinde bir maden ocağında göçük meydana geldi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, olayda 45 kişinin yaralandığını duyurdu.

İzmir Kınık'ta maden ocağında patlama meydana geldi.

İzmir'in Kınık ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen göçükte dumandan etkilenen işçiler çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye göre, ilçedeki bir kömür ocağında meydana gelen göçüğün ardından olay yerine sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, can kaybı olmadığını, işçilerin hafif şekilde yaralandığını aktardı.

Twitter hesabından açıklama yapan Köşger, "İlimiz Kınık ilçesinde bir kömür madeni işletmesinde kısmi bir göçük olduğu ilk belirlemelere göre can kaybı ve ağır yaralı kimse olmadığı 8 hafif yaralının 112 ekiplerince Kınık ve Bergama Devlet Hastanelerine sevk edildiği hususu kamuoyunun bilgisine sunulur”ifadelerini kullandı.

 

'Göçük altında kalan vatandaşımız yok'

Vali Köşger, bir sonraki açıklamasında ise yaralı sayısının 22 olduğu bilgisini paylaştı.

Köşger, "Kınık ilçemizde meydana gelen kısmi maden göçüğünde maden tümüyle tahliye edilmiş olup: Göçük altında kalan vatandaşımız yok. Vefat eden veya ağır yaralı vatandaşımız yok. Bir kısmı ayakta tedavi olmak üzere Kınık ve Soma Devlet Hastanelerinde 22 vatandaşımız hafif yaralıdır" dedi.

Kınık Kaymakamlığı: 35 yaralımız bulunmaktadır

Kınık Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada ise yaralı sayısının 35 olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Polyak Eynez Madeninde meydana gelen maden kazasında şu ana kadar 35 yaralımız bulunmaktadır. Maden sahasında kurtarılmayı bekleyen vatandaşımız bulunmamaktadır. Can kaybımız yoktur” denildi.

Bergama Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedilerek, "Sorumlular hakkında Bergama Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kınık Cumhuriyet Başsavcılığınca derhal soruşturma işlemlerine başlanmış, 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş olup soruşturma titizlikle ve hassasiyetle takip edilmektedir" denildi.

Diğer yandan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, daha önce 22 olarak bildirilen yaralı sayısını Sağlık Bakanlığının 45 olarak güncellediğini belirtti.