GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2021 22:19   Güncelleme : 24-10-2021 22:35

İzmir Metro A.Ş.'de toplu iş sözleşmesi sevinci

İZMİR METRO A.Ş.'DE TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ... EN DÜŞÜK BRÜT MAAŞ 7 BİN 553 TL OLDU İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. bünyesindeki 627 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı.

İzmir Metro A.Ş.'de toplu iş sözleşmesi sevinci

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro A.Ş. Bünyesindeki 627 çalışanı kapsayan toplu iş protokolü görüşmeleri sonuçlandı. İmza töreninde Başkan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin diğer firmalarına göre ne yazık ki çok fazla hakkını alamamış çalışanlarına hak ettikleri ücreti vermenin gururunu yaşıyorum. Ne ben sizin patronunuzum ne de siz benim işçimsiniz. Biz yoldaşız” dedi. Sözleşme ile en düşük işçi maaşının brüt 7 000 553, en yüksek ise 11 000 302 TL'ye ulaştığı açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Metro A.Ş. Ile Demiryol İş Sendikası arasındaki 9’uncu dönem toplu iş protokolü, Halkapınar İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle imzalandı. Metro ve tramvay işletmelerinde farklı iş dallarında 627 çalışanı kapsayan ve en düşük maaşın brüt 4 bin 856 TL’den, brüt 7 000 553 TL’ye çıkarıldığı protokolün imza merasimine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Demiryol- İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, Türk İş 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, İzmir Metro A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Raif Canbek ile sendika temsilcileri ve işçiler katıldı. Başkan Tunç Soyer, “Eşit işe eşit ücret”, “Halkçı Başkan”, “Büyük Başkan” sloganlarıyla ve “Güzel günler göreceğiz” sloganları ile karşılandı.

"EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETİN ADIMI"
Başkanı Soyer, “Bugün esasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin diğer firmalarına göre ne yazık ki çok fazla hakkını alamamış çalışanlarına, hak ettikleri ücreti vermenin gururunu yaşıyorum. Bu süreç çok uzun sürdü. Çok uykusuz geceler, çok gergin vakitler geçirildi. Ama hepimiz biliyorduk ki sonunda kucaklaşacağız, sarılacağız. Bu zamana kadar eğitimde, sağlıkta pek çok noktada yoktuk. Şimdi hepsi başlıyor. Eşit işe eşit ücret derken belki de en büyük adımı sizlerle attık. Hak ettiklerinizi vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Bu kadar işsiz varken bu kadar yüksek maaş verilir mi?’’ gibi söylemlerle karşılaştığını söyleyen Başkan Tunç Soyer şöyle konuştu:

“Onu işsiz bırakan düşünsün. Ona emeğinin karşılığını vermeyen düşünsün. Çok daha iyisini hak ediyorsunuz. Sendikaların tüm personeli bu süreçte pek çok fedakarlık yaptı. Birbirimizi anlamak için çok çalıştık. Ne ben sizin patronunuzum ne de siz benim işçimsiniz. Biz yoldaşız. Kat edeceğimiz çok yollar var. Daha güzel bir memleketi, daha güzel günleri göreceğiz. Bu yolları birlikte yürüyerek kuracağız. İyi ki vars

İzmir Metro A.Ş.'de toplu iş sözleşmesi sevinci

"İLK DEFA YÜZÜMÜZ GÜLDÜ"
Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral ise şunları söyledi:

“Bu dönemde emekçiye verilen destek karşısında kazanan İzmir halkıdır. Bu protokolün maddi ve idari kazançlar dışında değişik bir önemi var. Ülkemizde gün geçtikçe hukukun, adaletin, ekonomik kapsamda çaresizlik içinde bulunduğumuz bu ortamda aidiyet duygumuz gelişti. Bu protokol ile beraber yaşanan sevinçle beraber tekrar hayal kurmanın mümkün olduğunu gördük. 627 arkadaşımız artık ülkesine, şehrine, kurumuna daha farklı bakacak. 8 dönemden sonra ilk kez çalışanların yüzünün güldüğü bir toplu protokol oldu.”

"EN DÜŞÜK MAAŞ 7 BİN 553, EN YÜKSEK İSE 11 BİN 302 LİRA"
Metro ve Tramvay işletmelerinde, farklı iş dallarında görev yapan 627 çalışanı kapsayan protokolye göre, en düşük personel maaşı brüt 4 bin 856 TL’den, brüt 7 000 553 TL’ye çıkarıldı. En yüksek personel maaşı ise brüt 7 000 845 TL’den, brüt 11 000 302 TL’ye yükseldi. İş kollarına göre aylık brüt 110 ve 71 TL olan iş riski ücretleri, brüt 180 ve 130 TL’ye çıkarıldı. Ayrıca tüm sendika üyelerine ilk defa bu protokolde, birinci yıl ilk altı ay için aylık brüt 150 TL, ikinci altı ay için aylık brüt 200 TL; ikinci yıl ilk altı ay için aylık brüt 250 TL, ikinci altı ay için ise aylık brüt 300 TL iş riski ücreti verilecek. Hesaplamalara, yol, yemek ve asgari geçim indirimi (AGİ) ayrıca dahil edilecek. Sözleşmenin ilk yılı için birinci altı ayın başında grup ücretlerine brüt 32 TL; ikinci altı ayın başında ise brüt 15 TL yevmiye artışı yapılacak. İlk kez aylık brüt bir yevmiye işe devam teşvik primi de verilecek. Bir başka ilk ise birleştirilmiş sosyal yardım olacak. Birinci yıl aylık net 200 TL, ikinci yıl aylık net 300 TL ödenecek. Yıllık izin hak edişleri üçer gün artırılırken; yine ilk defa bu protokol ile beraber tüm çalışanlara banka promosyon ücreti olarak net 1500’er TL ödeme yapılacak.

EN BÜYÜK DESTEK EĞİTİME
Sözleşmede en büyük artışlar eğitime destek için yapıldı. İlk kez senede 1300 TL’lik anaokulu/kreş/engelli çocuk yardımı yapılacak. 215 TL olan ilkokul yardımı brüt 1300 TL’ye; aynı tutardaki ortaokul yardımı brüt 1500 TL’ye; 430 TL’lik lise yardımı brüt 1750 TL’ye ve 645 TL’lik üniversite yardımı brüt 2 000 500 TL’ye çıkarıldı.

Ayrıca dışarıdan üniversite eğitimi gören her personele yine ilk kez brüt 1500 TL’lik eğitim desteği sağlanacak.