GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 21:13   Güncelleme : 12-10-2021 22:05

İzmir metro ve tramvay işçileri 22 Ekim’de greve çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi firmalarından İzmir Metro A.Ş. Ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında sürdürülen 9. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamadı. İzmir Metro A.Ş. Ve işveren sendikası kararını asan işçiler, 22 Ekim tarihinde iş bırakacak.

İzmir metro ve tramvay işçileri 22 Ekim’de greve çıkacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro A.Ş. ve işveren sendikası SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçilerin örgütlü olduğu Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında yürütülen 9. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamadı. Grev kararını asan işçiler, 22 Ekim tarihinde iş bırakacak.

Metro A.Ş önünde yapılan basın açıklamasına Türk-İş 3. Bölge Başkanı Hayrettin Çakmak da katılırken işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları attı.

“GREV KARARIMIZIN MİMARI METRO A.Ş.’DİR”
Açıklamayı okuyan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, “69 maddeden oluşan sözleşme taslağımızın 60 maddesi üzerinde anlaşma sağlanmış, geriye kalan 9 madde üzerinde tüm iyi niyet çabalarımıza rağmen anlaşma sağlanamamıştır. Bugün tarihini belirlediğimiz grev kararının mimarları da onlardır. Müzakere yolunu hep açık tuttuğumuz bu süreçte işverenimizden sadaka değil, emeğimizin karşılığını, evimizi geçindirebileceğimiz ve insanca yaşayabileceğimiz ücretler talep ettik” dedi.

“ÜCRETLERDE ADALET İSTİYORUZ”
“Metro A.Ş.’nin kuruluşundan bu yana, İzmir halkına aralıksız olarak en kaliteli hizmeti veren çalışanların 21 yıllık geçmişi çalındığı gibi emekli olup işten ayrıldıktan sonra da çalışma süresinde almış olduğu düşük ücretler sebebi ile geleceğine de ipotek konmuştur” diyerek sözlerini sürdüren Giral, ücretlerde adalet istediklerini belirtti.

Toplu protokolün hak gasplarını ortadan kaldırması gerektiğini dile getiren Giral, “Metro emekçileriyle beraber başlattığımız eşit işe eşit ücret, sosyal adalet ve çok daha iyi çalışma şartları için verdiğimiz mücadelemizde başka çıkar yol bırakmadıklarından dolayı üretimden gelen gücümüzü kullanmak adına 22 Ekim 2021 Cuma günü saat 05:00 itibarıyla grev kararımızı uygulamaya başlayacağız” dedi.
“GEÇMİŞİMİZİ VE GELECEĞİMİZİ ÇALAN METRO A.Ş. BUNA SON VERSİN”
19 senelik metro çalışanı ve şu anda Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Mali Sekreteri Celal Dağaşan, “Kalan maddelerimiz genelde ücret ağırlıklı. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Belediyenin diğer firmalarına verilen hakları istiyoruz. Onlara verilen sosyal hakları, yevmiyelerin aynısını istiyoruz. 21 senedir bizler mağdur edildik. Metrodan emekli olan 3500 alırken diğer firmalardan emekli olanlar 6 000-7 000 gibi ücretler alıyor. Geçmişimizi ve geleceğimizi çalan Metro A.Ş. Artık bu işe son versin” ifadelerini kullandı.

“Bu işi masada bitirmezlerse üretimden gelen gücümüzü sonuna kadar kullanırız” diye konuşan Dağaşan, 21 senedir verilmeyen haklarını almak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

“DİĞER ŞİRKETLERLE ARADAKİ ÜCRET FARKI GİDERİLSİN”
İşyeri Temsilcisi Hüseyin Değerli ise, 16 senedir metroda çalıştığını ve ücretlerin düşük olduğunu ifade etti.

“Burası 21 senelik şirket. Hem geçmişimizden hem de geleceğimizden çalındı. Emekli olduğumuz zaman diğer firmalardan 2 000 lira daha düşük emekli maaşı almak durumundayız. Diğer şirketlerle aramızda çok fark var, bu aramızdaki farkın giderilmesini istiyoruz. Tunç Soyer’in ‘eşit işe eşit ücret’ söylemleriyle bu aramızdaki farkı çözmesini istiyoruz. Neden daha düşük ücretlere mahkum kalalım ki, biz de emek veriyoruz” diyen Değerli, emeklerinin karşılığı almak istediklerini dile getirdi.
Yıl sonu artan vergi kesintilerine de değinen Değerli, “Vergileri işveren karşılasa keşke de almış olduğumuz ücret ilk ay ve son ay aynı olsa. Ücretlerimiz zaten düşük, bir de vergi dilimine girdiği zaman iyice perişan hale düşüyoruz. Biz eşitliğin sağlanmasını istiyoruz” dedi.
“GEÇİNEBİLMEK İÇİN EKSTRA İŞ YAPIYORUZ”
Bir işçi de “İkramiyeler dahil 4 bini zor buluyor maaşımız. Ama diğer şirketler bizlerden daha fazla ücret alıyor. Biz çok bir şey istemiyoruz emeğimizin karşılığı istiyoruz. 4 bin lira bu devirde para mı? Tabii ki yetmiyor bizlere de” diyerek geçinmek için ekstra iş yaptığını söyledi.

Fotokopi tamiri, elektrik, inşaat işi gibi dışarıda buldukları işlerde de çalışmak mecburiyetinde kaldıklarını anlatan bir başka işçi de “Dışarıda ek iş yapmadan geçinemiyoruz, kesinlikle ek iş yerine getirmemiz lazım. Biz çift vardiya yapıyoruz. Hem burda hem de başka işte çalışmaktayız. Günlük 16 saatimiz çalışarak geçiyor ama ona rağmen yetmiyor. Diğer şirketlerle aramızda eşitlik olsun istiyoruz. Ücretlerimiz düzelirse diğer bir iş yapmak mecburiyetinde kalmayız” ifadelerini kullandı.

Demiryol-İş üyesi işçiler Metro A.Ş önünde basın açıklaması yağarak grev tarihini duyurdu