GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 19:39   Güncelleme : 18-02-2021 20:13

Kadıköy Belediyesi’nde grev sona erdi

Kadıköy Belediyesi ile DİSK Genel-İş arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonlandı. Kadıköy Belediyesi en düşük işçi maaşının net 5 bin 275 TL olarak belirlendiğini açıklarken, işçiler sendika genel merkezinin kendilerinden habersiz işverenle masaya oturduğunu ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Kadıköy Belediyesi’nde grev sona erdi

 

Kadıköy Belediyesi ile Genel-İş toplu iş sözleşmesinde anlaştıKadıköy Belediyesi işçileri, belediyede örgütlü olan DİSK Genel İş Sendikası ile beraber toplu iş protokolü (TİS) görüşmelerinde zam ücretinde anlaşılamaması sonucu, üç gün önce grev kararı aldı. Greve 2 000 300 işçi katıldı.

Bugün, Kadıköy Belediye binası önünde eylemlerine devam etmekte olan işçiler kendilerinin haberi olmadan sendikanın genel merkezi ile belediyenin masaya oturarak sözleşmeyi imzaladığını duyurdu.

İŞÇİLERDEN 'GREVE DEVAM' AÇIKLAMASI
Kadıköy Belediyesi işçileri, Genel-İş Genel Merkezi'nin işçilerin iradesi dışında imzalayacağı sözleşmeyi tanımadıklarını belirterek, "Mücadelemiz greve çıkan tüm işçi arkadaşlarımız bitti diyene kadar sürecek" dedi.

Genel-İş, İstanbul Anadolu Yakası1 No'lu Şube Yöneticisi Ali Ekber Arslan ise, "Bugün bu kalabalığı hiçe sayan genel merkez, ismine ne derseniz deyin, ama biz bunlara işçi düşmanı diyebiliriz. Burada şubenin ve tabanın iradesini yok saymak kabul edilemez. Bu doğrultuda biz grevimizi devam etmekteyiz.” açıklamasını yaptı.

Kadıköy Belediyesi’nde grev sona erdi​​​​​KADIKÖY BELEDİYESİ: ANLAŞMA SAĞLANDI
Kadıköy Belediyesi de TİS görüşmelerinde anlaşıldığını belirterek bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar dendi:

“Kadıköy Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında süren toplu iş protokolü görüşmeleri,

Genel-İş Sendikası Genel Merkezi ile varılan anlaşma ile sona ermiştir.

İmzalanan sözleşmeyle, Kadıköy Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı, ikramiyeler ve senelik ödenen sosyal yardımlar hariç; aylık net 5 000 275 TL olarak belirlenmiştir.”