GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-01-2021 18:52   Güncelleme : 06-01-2021 18:52

Kadıköy Belediyesi’nde TİS görüşmeleri

Kadıköy Belediyesi işçileri: Sözleşme imzalanmazsa greve gideriz

Kadıköy Belediyesi’nde TİS görüşmeleri

Kadıköy Belediyesi işçileri: Ya protokol, ya grev

İSTANBUL – Genel-İş üyesi işçiler Kadıköy Belediyesi’nde TİS görüşmelerinin tıkanmasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada grev sinyali verdi. 

Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş), Kadıköy Belediyesi’nde tıkanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine ilişkin belediye önünde açıklamada bulundu. İşçiler, “Hak verilmez alınır. Zafer sokakta kazanılır”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep birlikte ya hiçbirimiz”, “Yönetim şaşırma sabrımızı taşırma” ve “Ya protokol masası ya grev halayı” sloganları atıldı. Açıklamaya Ataşehir ve Kartal belediye işçileri de destek verdi. 

TALEPLER 6 AYDIR MASADA 

Genel-İş 1 No’lu Şube Yöneticisi Tahsin Aydın, ülkenin geldiği durumu anlatmaya gerek olmadığını ifade ederek, salgınla beraber işçilerin yaşadıkları problemlere dikkat çekti. “Peki, bu kadar sıkıntılı ve zor şartlar altında çalışırken işçiler olarak bizler ne istiyoruz” diye soran Aydın, işçiler olarak insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve ücretleri istediklerinin altını çizdi. İlk özgür toplu protokol yapma hakkına sahip oldukları bu süreçte titiz bir çalışma ile 3 ayda protokol taslağının hazırlanarak Kadıköy, Kartal ve Ataşehir belediyelerinde protokol masasına koyulduğu dile getiren Aydın, masaya konulan taleplerin 6 aydır belediye yönetiminin önünde durduğumu dile getirdi.

‘'BIÇAK KEMİĞE DAYANDI SABREDECEK GÜCÜMÜZ KALMADI''

İşçilerin göstermiş olduğu iyi niyete rağmen verimli olarak yalnızca 3 oturumun yapıldığını dile getiren Aydın, yapılan oturumlarda ise 81 maddeden 27 maddenin tutanak altına alındığını belirterek, yasal olarak grev aşamasında olunduğunu hatırlattı. Aydın, “Siz işçiler bu zor şartlar altında evinizi geçindirmek için borç harç ayakta kalmaya çalışırken artık birçoğunuzun ücretleri asgari ücretin bile altında kalmıştır. Biliyoruz ki bıçak kemiğe dayandı sabrımız kalmadı bunu herkes duymalı” dedi.

‘BİZİ DİKKATE ALIN’

İşçiler olarak hala diyalog yolunu gösterdiklerini ve art niyetle suçlanamayacaklarını söyleyen Aydın, aynı hassasiyeti belediye yönetiminden göremediklerini belirtti. Belediye başkanı ve yönetime seslenen Aydın, “Bizler çalışmaktayız, hizmet üretiyoruz ve fedakârlık yapıyoruz. Üzerimize düşen her çeşit sorumluluğu fazlası ile yerine getiriyoruz. Fedakârlık sırası artık siz belediye yönetimindedir. Onlarca yıl birikmiş yüzlerce problemle karşı karşıyayız. İlk defa özgür bir toplu protokol ile bu problemlerin çözümü adına haklı taleplerimizle masadayız. Bizi dikkate alın, taleplerimizi görmezden gelmeyin” ifadesinde bulundu.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’

Sözleşme masasında işçilerin kabul edeceği her şeyin altına imza atacaklarının önemini vurgulayan Aydın, böyle bir yaklaşımla protokolyi masada bitirmeye hazır olduklarını vurguladı. Aydın,“Greve giden yolun taslarını bizler değil belediye olarak sizler döşüyorsunuz. Biz hakkımızı ve emeğimizin karşılığını isteyen tarafız. Bu hakları vermezseniz grev sizin yüzünüzden olacak” biçiminde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.