GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2022 12:58   Güncelleme : 02-05-2022 12:58

Kocaeli’de 1 Mayıs coşkusu

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde Anıtpark’ta yapılan 1 Mayıs İşçi Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı. Binlerce işçi ve emekçinin katıldığı mitingde yaşanan hayat pahalılığına karşı kurumların talepleri dile getirildi

Kocaeli’de 1 Mayıs coşkusu

BÜYÜK COŞKU YAŞANDI

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle DİSK, KESK, TMMOB, TTB öncülüğünde Anıtpark’ta yapılan 1 Mayıs mitingine binlerce kişi katıldı. Sendikalar, odalar, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin katılımı ile yapılan miting için tüm kurumlar Doğu Kışla Parkında bir araya gelerek Anıtpark’a yürüdü. Yapılan yürüyüşe CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, sendika başkanları, siyasi parti başkanları katıldı. 1 Mayıs İşçi Bayramı mitinginde büyük coşku ile yapılırken, işçiler, memurlar, mühendisler, kadınlar, emekliler, öğrenciler, tüm katılımcılar taleplerini dile getirdi.

OKSULUĞUN GÖLGESİNDE BAYRAM KUTLUYORUZ

Geniş güvenlik önlemleri içinde yapılan mitingde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına ortak basın açıklaması yapıldı. TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, 1 Mayıs’ın dünyanın dürt bir yanında büyük bir coşku ile kutlanırken, Türkiye’de yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle artık hayatın yaşanmaz hale geldiğini belirtti. Düzenin artık insanları koruyamadığını söyleyen Kürekçi, “Her geçen gün derinleşene ekonomik kriz günlük hayatımızı sürdüremez hale getirdi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt olmak üzere tüm temel tüketim ürünlerine zam geliyor. İktidar sahipleri kendilerini ve çevrelerini zenginleştirmek için ülkenin tüm zenginliklerini yok ettiler” dedi.

Ş GÜVENCEMİZ ORTADAN KALKIYOR

İçinde yaşadığımız düzenin artık sesini yükselten herkese saldırdığını söyleyen KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, “Bu düzen sürekli iç ve dış düşman yaratıyor. Halkı yoksulluğa, işsizliğe mahkum eden bu düzen artık değişmeli. Güvencesizliğe mahkum edilmemiz istiyor. Güvenceli çalışma haklarımız ellerimizden alınıyor. Binlerce memur KHK’larla görevlerinden alınıyor, binlerce işçi sadece sendikalı oldukları için işten çıkartılıyor. Yok edilen doğa ile birlikte yeni pandemiler ortaya çıkıyor, şehirler yakılıp yıkılıyor, savaş ve katliamlar halkın geleceğini cehenneme çeviriyor” dedi.

KOCAELİ ALARM VERİYOR

Kocaeli Tabip Odası Genel Sekreteri Mehtap Maçkalı, dünyadaki salgınların temel nedeninin emperyalizm olduğunu belirtti. Bozuk düzenin değişmesi gerektiğini söyleyen Maçkalı, “Bu düzenin değişmesi gerekiyor. Tek adam rejiminin ortadan kalkması tüm halkın temel talebidir. 15-16 Haziran’ı yaratan işçi kenti Kocaeli kapitalizmin en fazla tahrip ettiği kentlerden biridir. Kanser vakalarının Türkiye ortalamasının üzerinden seyrediyor. Çevre konusunda artık alarm veriyor. Bu kent kendi birikimlerini yeniden ortaya koyacak bir güce sahiptir. Pardemide bizi sözde alkışlayanlar giderlerse gitsinler dediler. Biz gitmeyeceğiz. Gitmeyeceğiz ve buradayız. Giderlerse gitsinler diyenlere inat onlardan önce bu topraklardaydık ve burada olmaya devam edeceğiz. Parasız, eşit sağlık hakkı için, sağlık sisteminin çöktüğünü, sağlıkta şiddet son bulsun diye alanlardayız” dedi.

EŞİT HAKLAR İSTİYORUZ

Hiç kimsenin yatağa aç girmediği bir gelecek için alanlarda olduklarını söyleyen DİSK Bölge temsilcisi Vedat Küçük, “Grevlerin yasaklanmadığı bir çalışma yaşamı istiyoruz. Bunu birleşerek inşa edeceğiz. İşkence ve kötü muamelenin olmadığı bir ülke istiyoruz. Kadınlara yönelik şiddet. Taciz ve tecavüzün son bulduğu, kimsenin cinsiyetinden, ırkından, düşüncesinden dolayı ikinci sınıf görülmediği bir gelecek istiyoruz. Eşit işe eşit ücret, kamusal, nitelikli, parasız, erişebilir bir sağlık hakkı istiyoruz. Uluslararası sözleşmelere uygun grevli toplu sözleşmeli yasa istiyoruz. İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını, İLO 190 uygulansın istiyoruz. Yeni anayasa talep ediyoruz” dedi.