GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2021 22:28   Güncelleme : 17-01-2021 22:45

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk canlı yayınında okulların açılacağı tarihi açıkladı.

Son dakika: Okullar ne zaman açılacak 2021, 15 Şubat'ta okullar açılacak mı? Yüz yüze eğitim başlıyor mu, sınavlar nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılacağı tarihe ve eğitimcilerin kovid-19 aşısı sürecine ilişkin son dakika açıklaması yaptı. Yüz yüze eğitimin başlayacağı günü bekleyen öğrenci, öğretmen ve velilere müjdeyi verdi. İlk ve ortaokullarda sınavlar iptal edilmişti. Peki, 15 Şubat'ta okullar açılıyor mu, sınavlar olacak mı? Öğretmenler koronavirüs aşısı olacak mı, ne zaman olacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk canlı yayınında okulların açılacağı tarihi açıkladı.

Gelen bir son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk ekranlarında katılmış olduğu canlı yayın programında okulların açılacağı tarihe ilişkin açıklama yaptı. Selçuk, okulların 15 Şubat'ta açılmasının planlandığını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamaları şöyle:          Şu an açılsın noktasında ciddi bir beklenti var ama bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı. Biz esasında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile alakalı ilke kararı var. 15 Şubat'tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz.

Dünyada tüm sınıfların aynı anda full time okula gitmesinin pek mümkün olmadığını görüyoruz. Küçük yaşlarda riskin daha az olduğunu görüyoruz.


İSTEĞE BAĞLI YÜZ YÜZE EĞİTİM

Henüz daha bütünüyle kontrol altındaki bir hadise yok. Evinde hastası olan aileler ve çocukların tümünü aynı potada değerlendiremeyiz. Böyle bir seçeneğe daima açığız.


ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞILANACAK?

Elbette sağlık çalışanların birinci aşamasında olması en uygunu. Onların aşılanmasının tamamlanması ile, ikinci aşamada olan eğitmenlerimizin de aşılanmasına başlanacaktır.

SINAVLAR NASIL OLACAK?
Geçtiğimiz günlerde küçük bir ayrıntıyı gündeme getirdik. Bazı veliler haklı olarak dediler ki; "Bizim çocuklarımız sınava girip notlarını aldılar, diğer çocuklar projelerden, ödevlerden not aldılar. Bizim çocuklarımız da performans ödevinden not alsın dediler" İsteğe bağlı seçenekli bir durum oldu.

MERKEZİ SINAVLAR (LGS VE YKS)Bütün müfredattan sorumlu olacaklar. Bir değişiklik yok. Aynı şey merkezi sınavlarda da karşımıza çıkıyor. Bu dinamik bir şey. Yıl sonuna kadar şu şekilde olacak desem, süreç değiştiğinde biz de kararımızı inceliyoruz. Ama bu yıl geçen yıl gibi değil. Geçen sene Mart ayında salgın başladığında okulları kapattık. Ve biz hiç hazır değildik. Ne TV kanalları ne de internet altyapımız vardı. Hiçbir şekilde hazır değildik. Bakanlığın hazır olmadığı dönemde öğrencilerden böyle bir şey beklemek mümkün değildi. Şimdi bakıyorum ben ve hep şunu istiyoruz. Türkiye'nin MEB'ini diğer ülkelerin bakanlıklarıyla karşılaştırın. Uluslararası kriterlerle karşılaştırın. Kesinlikle iyi durumdayız. İlk 5'e rahatlıkla gireriz. Geçen Hafta BBC bir açıklamada bulundu. İngiltere'de ilkokullara haftada 3 saatlik yayın başlayacak diye. Biz bunu 10 aydır yapıyoruz. EBA'mız 15 milyonun üstünde tıklanması mevcut. Bu dünyada birinci. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayın programında okulların açılacağı tarihi açıkladı