GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-10-2021 00:12   Güncelleme : 16-10-2021 00:25

Öz Büro İş İle Tez-Koop-İş Sendikasının 10 Nolu İş Kolundaki Yetki Kavgası G.S.B İşçilerini Mağdur Etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde çalışan 696 KHK ile kadro alan işçilerin bir kısmı sendikalar tarafından mağdur edildi.

   Öz Büro İş İle Tez-Koop-İş Sendikasının 10 Nolu İş Kolundaki Yetki Kavgası G.S.B İşçilerini Mağdur Etti.

                                                                                                                   

      Kamuda toplu iş sözleşmesi sürecini takip eden haber sitemiz Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesi süreci takip etmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde çalışan 696 KHK ile kadro alan işçilerin bir kısmı 17 Nolu İş kolunda bir kısmı ise 10 Nolu İş kolunda yer almıştı.10 Nolu İş kolunda yetki alan Tez Koop-İş sendikasının toplu iş sözleşmesi yetkisine, Hak İş Konfederasyonu'na bağlı Öz Büro İş sendikası yetki tespitlerinde hata olduğunu iddia ederek itiraz etti. Yetki süreci yargıya taşınmış oldu.

                                                               

           KYK müdürlüğü Genlik ve Spor bakanlığı altında birleştirildikten sonra aynı iş yerinde çalışan işçilerin biri 17 diğeri ise 10 Nolu iş kolunda olurken 17 Nolu iş kolunda sözleşme imzalandı ve işçiler haklarına kavuştu. Mesai arkadaşının haklarına kavuşmasını gören 10 Nolu iş kolundaki işçiler, her iki sendikaya da isyan ettirler. İşçiler “sendikaların kavgası bizleri mağdur etti. 2021 yılı bitmek üzere bizler ise haklarımızı alamadığımız gibi ne zaman alacağımızda belli değil” derken bir an önce yetkililerin bu soruna çözüm bulmasını istediler. Ayrıca işçiler, kurumların birleşmesi sonucu ortaya çıkan farklı iş kolu uygulamasının da son bulmasını gerektiğini belirttiler.

  Birçok kurum toplu iş sözleşmesini imzaladı ve doğan ücret farkları yatırırdı.

G.S.B Bünyesinde Yurt ya da spor müdürlüğünde çalışan 10 Nolu İş kolundaki işçiler için sendikanın, toplu iş sözleşmesi imzalamaması ve Sendikaların bu süreçte yetki kavgası binlerce işçi mağdur etti. Yaşanan yetki krizine ise son noktayı yargı koyacak olup işçilerin gözü yargının kararı ve sözleşme tarihinde. Süreci hep birlikte takip edeceğiz.