GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2021 21:04   Güncelleme : 31-01-2021 21:04

PTT, ayçiçek yağını daha ucuza satan şirkete dava açıyor

PTT'nin daha pahalıya yağ sattığı iddiaları dün sosyal medyada gündem olmuştu. İddialarla ilgili bugün yeni bir gelişme yaşandı. PTT, e-ticaret sitesinde sattığı ayçiçek yağının aynısını yüzde 25 daha ucuza satan şirket hakkında dava açacağını açıkladı. .

PTT, ayçiçek yağını daha ucuza satan şirkete dava açıyor

Vatandaşların gıda fiyat artışlarından yakınmalarının yükselmesi üzerine PTT; Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ),Tarım Kredi Kooperatifleri’nin (TKK) beraberinde Fiskobirlik ve ÇAYKUR ürünlerini de online satış yapmış olduğu PttAVM.Com’a dahil etti. PttAVM.Com üzerinden satışa çıkan Zade markalı ürünler, şirketin hem kendi web sitesinden hem de PttAVM.Com üzerinden satışa çıktı. Şirketin www.Yagsepetim.Com sitesinde 10 litrelik teneke ambalajdaki ayçiçeği yağı, 164,90 TL iken indirimli olarak 145,90TL’ye satılıyordu. PTT’nin sitesinde ise aynı ürün satış fiyatı 194,90 TL görünüyor ve % 9 indirim yapıldığı iddiası ile vatandaşa 176,89 TL’den satılıyor.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI
PTT’nin online alışveriş sitesi PttAVM.Com sitesi üzerinden satış yapan Helvacızade Gıda İlaç Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne PttAVM.Com hukuki süreç başlattı. PTT şirketin pttavm.Com üzerinden satışını kapattı. PttAVM.Com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “PttAVM, Türkiye'de faaliyette bulunan pek çok online alışveriş sitesi gibi yüzlerce tedarikçiye açık bir biçimde hizmet sunan bir pazar yeri uygulaması ve online alışveriş platformudur. Tedarikçiler, ürünlerini platformumuz üzerinden son tüketiciye ulaştırır, bu hizmeti verirken de serbest piyasa şartlarında fiyatları kendileri belirler” dedi.

MANİPÜLASYON YAPTIĞI TESPİT EDİLDİ
Şirket ile alakalı yasal süreci başlattıklarını dile getiren Hakan Çevikoğlu, şunları söyledi:

“Son günlerde gündeme gelen ayçiçek yağı ile alakalı fiyatların belirlenmesi konusu da bu kapsamda değerlendirilmelidir. Platformumuz üzerinden hizmet sunan Helvacızade Gıda firması, PTTAVM üzerinden sunmuş olduğu 10 litrelik teneke ambalajdaki ayçiçek yağını 176,89 TL'den satışa sunmuş ancak kendi web sitesi üzerinden 145,90 TL'ye satışa sunmuştur. Her iki fiyatın belirlenmesinde sorumluluk bütünüyle üreticinin kendine aittir ve dolayısı ile PTTAVM'nin ayçiçek yağını daha pahalıya sattığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Öte yandan ayçiçek yağının fiyatı ile alakalı manipülasyon yapmış olduğu tespit edilen söz konusu firma ile alakalı her çeşit hukuki işlem başlatılmıştır.

Diğer yandan her ne kadar online alışveriş sitesi olarak hizmet verse de PTTAVM, bir kamu iştirakidir ve kamu iştiraki olmanın vermiş olduğu sorumlulukla hareket ederek, vatandaşa ucuz ve daha sağlıklı gıda ulaştırabilmek için de kamunun diğer kurumlarıyla işbirliğine devam etmektedir. Bu kapsamda yurttaşlar, Atatürk Orman Çiftliği, Tarım Kredi Kooperatifleri gibi kurumların ekonomik fiyatlarla sunmuş olduğu gıda ürünlerini platformumuz üzerinden rahatlıkla tedarik edebilmektedir.”