GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 15:42   Güncelleme : 12-10-2021 19:31

SAĞLIK BAKANLIĞINDA İŞÇİLERE HAFTALIK 45 SAAT DAYATMASI..

Öz-sağlık İş Sendikası ile Sağlık Bakanlığı arasında 01/01/2021-31/12/22 tarihleri arasında yürürlükte olacak toplu iş sözlemesi Ağustos ayında imzalanmıştı. Yayınlanan sözleşmeden sonra işçilerin kazanımları ve geriye dönük hesaplamaları yapılırken; Eylül ayında Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile bir şok yaşadılar..

SAĞLIK BAKANLIĞINDA İŞÇİLERE HAFTALIK 45 SAAT DAYATMASI..

SAĞLIK BAKANLIĞINDA ÇALIŞAN 4/D İŞÇİLERİNE HAFTALIK 45 SAAT DAYATMASI...
Öz-sağlık İş Sendikası ile Sağlık Bakanlığı arasında 01/01/2021-31/12/22 tarihleri arasında yürürlükte olacak toplu iş sözlemesi Ağustos ayında imzalanmıştı. Yayınlanan sözleşmeden sonra işçilerin kazanımları ve geriye dönük hesaplamaları yapılırken; Eylül ayında Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile bir şok yaşadılar... Yayınlanan Genelgeye göre "işçilerin gece 7,5 saat üzeri çalışması yasaklanmış, işçilerin vardiyalarını da  birim sorumlularınca  3'lü vardiya sistemi  içerisinde haftalık 45 saati aşmayacak şekilde düzenlenmesi" belirtilmiştir. Yayınlanan genelge sonrası, işçilerin çalışma şartları alt üst olurken, kurumlarda ki  çalışma şartları ivedilikle değiştirilmeye başlamıştır.
 Daha önce 12 saatlik ikili vardiya sistemlerinde çalışan işçilerin değişen çalışma saatleri sonrası büyük tepkiler gelmeye başladı.
CİMER, TWİTTER ve Sosyal sayfalarda tepkilerini ortaya koyan işçiler; son olarak da bir basın açıklaması yaptılar. 
 Değişen vardiya sistemi sonrası özellikle bayan işçilerin daha çok tepki gösterdiği gözlemlenirken aynı zamanda mağduriyetlerini de dile getirdiler. Bayan işçiler gece yarısı sokaklarda yalnız başlarına yürümek zorunda kaldıklarını, araç bulmakta çok zorlandıklarını ve ulaşımda kış saati uygulamasına geçildiği zaman bu sorunların daha da artacağı yönünde tepkilerini ortaya koyarken; yetkili sendikanın da bu duruma sessiz kalmasına ateş püskürdüler.
İmzalan toplu iş sözleşmesine değinen işçiler; "Sendika bizim hakkımızı korumadığı gibi yapılan dayatmaya karşı sessiz kalmaktadır." Görüyoruz ki yaptığı sözleşmede üç vardiya sistemini desteklemektedir. 
Sözleşmenin çalışma süreleri başlıklı maddesinde şöyle yazmaktadır:
"Bu sözleşme kapsamındaki işçilerin haftalık çalışma süresi 45 saattir."
Oysaki iş kanunun 63. maddesinde işçilerin haftalık çalışma süresi EN FAZLA 45 saattir olarak belirtilmişken, Sendika yaptığı sözleşmede en fazla kelimesi kaldırılarak işçileri 45 saati tamamlamak zorunda bırakmıştır. 
İşçiler, bizler bugüne kadar iş kanuna göre, iş veren ve işçi anlaştığı sürece 12 saatlik bir vardiya sisteminde haftalık 40 -44 saat çalışabiliyorduk, bu saatleri tamamlama yönünde bir dayatma olmuyordu, Toplu iş sözleşmesine göre ise artık net 45 saat istenmektedir. Buradan Sendikaya soruyoruz: Siz kimden yanasınız! Diye seslenirken, yetkililere de bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeleri çağrısında bulundular.

ÖZEL HABER 

Editör:Muhammet Tatlıgül