GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2021 15:41   Güncelleme : 19-01-2021 16:08

Sağlık çalışanlarına getirilen izin kısıtlaması kaldırıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen yazı ile sağlıkçılara yönelik yıllık izin, ücretsiz izin ve emeklilik işlemleri yasağının kaldırıldığı duyuruldu.

 Sağlık çalışanlarına getirilen izin kısıtlaması kaldırıldı

Covid-19 pandemisi sebebiyle sağlık çalışanlarına getirilen izin, emeklilik, tayin, istifa yasağı yeniden düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı genelgesiyle Covid-19 tedbirleri çerçevesinde sağlık çalışanlarına yönelik getirilen senelik izin, bedava dağıttığı izin ve emeklilik işlemlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 ilin sağlık müdürlerine gönderilen yazıda, “Sahada çok büyük bir özveri ile görev yapmakta olan çalışanlarımızın talepleri dikkate alınarak düzenleme yapılması ihtiyacı doğmuştur” söylendi.

İZİNLER DEĞERLENDİRMEYE TABİ OLACAK

Bakan Koca'nın yazısında senelik izin talepleri kamu sağlık hizmetlerini aksatmayacak şekilde personelin bağlı olduğu müdürlük ya da başhekimliklerin değerlendirmesi sonucu yerine getirilecek. Mevzuatta yer alan her çeşit bedava dağıttığı izin ise hizmetler aksatılmayacak şekilde kullanılabilecek. Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmesi mecburi olan bir aylık sağlık izni ise kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanda kullandırılacak.
ATAMALAR ONAYLANMAYACAK

Başka kurum ve kuruluşlara atama talep edip ataması yapılan sağlık çalışanlarının ayrılışı yapılmayacak. Başka yere atama isteyen personele de muvafakat verilmeme uygulaması sürecek. Ancak, özel ve vakıf dahil üniversitelerin öğretim görevlisi kadrolarına alınacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvakafat verilecek.

EMEKLİLİK SERBEST

Gelinen süreçte emeklilik talebinde bulunan sağlık çalışanlarının talepleri karşılanacak, emeklilik işlemleri yerine getirilecek. Daha önce genelge ile getirilen ve bunların haricinde kalan yasaklar ise devam edecek.