GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 12:13   Güncelleme : 31-12-2021 12:27

Sağlık işçileri dikkat o evrakı kesinlikle “imzalamayın”

2018’de 4/D kadrosuna geçirilen Sağlık işçilerine o dönemde imzalatılan bireysel iş sözleşmelerinin ücret bölümü ile ilgili 7. madde değiştirildi. 

Sağlık işçileri dikkat o evrakı kesinlikle “imzalamayın”

 

    2018’de 4/D kadrosuna geçirilen Sağlık işçilerine o dönemde imzalatılan bireysel iş sözleşmelerinin ücret bölümü ile ilgili 7. madde değiştirildi. 

    Kurumlara gönderilen yazıya göre kadroya geçiş sırasında imzalatılan bireysel iş sözleşmesinde yazan işçi Asgari Ücretin % ……. fazlasını alır ibaresi 01/01/2022 den itibaren kaldırıldı.  

2019’dan buyana Asgari ücretin yüzdelik farkını alamayan işçiler mahkemelerde hak aramaya devam ederken, Bakanlık şimdide çalışanların en güçlü dayanakları olan bireysel iş sözleşmelerinin iptaline gidiyor.  

  Son Yargıtay kararına göre sözleşmesinde %10-40 gibi oran yazanların davası kabul  

%……. Yazmayanlar içinde Red kararı vermişti. 

 Verilen bu karara itiraz edilmiş Hukuk genel kurulunun kararını beklenmekteydi. 

Karar çıkma aşamasına doğru yaklaşırken bakanlık ivedilikle iş sözleşmelerini değiştirmeye gitti. 

Yoksa karar olumlu mu? 

    Gelişen süreç üzerine açıklamalar yapan Av. Barış KALKAN işçilere sosyal sayfalardan ve bilgilendirme mesajları ile seslendi.  

“İmzalamayın “ 

    Sitemize açıklamalarda bulunun Barış KALKAN, Hukuk genel kurulunun kararı çıkmadan Bakanlığın bu şekilde bir adım atması tesadüf değildir. Bakanlık şimdiden önlem alıyor. Adalet yerini mutlaka bulacaktır bundan eminim.  

   Kalkan, değerli işçi kardeşlerim bahsi gecen evrak önünüze gelirse bizlere sormadan bilgi alamadan evrakı kesinlikle imzalamayınız.  

Bu evrakı baskıyla sizlere imzalatmak isteyebilirler.  

Eğer ki iş sözleşmesinin 7. Maddesindeki değişiklik için taslak metin ya da belge gelirse düşeceğiniz şerh aşağıdaki gibi olacak dikkat edin lütfen, boşluk olan bölümüne kadro öncesi aldıkları yüzdelik oranlarını yazarak.  

“2018 yılı Nisan ayında kadroya geçişle tarafımıza, yine 2018 yılı sonuna kadar taban maaş olarak ödenene asgari ücrete ilave olarak yüzde …...lik fark dışında kalan herhangi bir maaş azalmasına rızamız yoktur” şeklinde yazarak imzalaya bilirsiniz  dedi.