GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 23:05   Güncelleme : 01-12-2021 23:54

Sağlık işçilerine yargıdan sevindirici haber. “hizmet zammından üye olmayanlarda yararlanabilir”

Sağlık-iş sendikasından üyelerine müjde. Sağlıkta yürürlükte olan TİS maddesinde yer alan “ hizmet zammı” ödemesinden yetkili sendikaya üye olmayanda yararlanabilecek.

Sağlık işçilerine yargıdan sevindirici haber. 
“hizmet zammından üye olmayanlarda yararlanabilir”

Sağlık bakanlığında yetkili Öz Sağlık-iş Sendikası tarafından imzalanan TİS'e göre işçilere hizmet zammı ödemesi yapılacağı ve bundan yetkili sendikaya üye olanların faydalanabileceği belirtilmesi üzerine T-Sağlık-iş Sendikası konuyu yargıya taşıdı.

 İşçiler mevcut TİS'den dayanışma aidatı vererek yaralanmak istemesi üzerine yetkili sendika tarafından kurum hesaplama birimlerinden istifa edenlere hizmet zammının ödenmemesi istemiştir. Yapılan ayrımcılık sonrası sendikadan ayrılmak isteyen işçiler adına yargıdan sevindirici bir karar geldi.

T Sağlık iş sendikası resmi sayfasından "SENDİKAMIZDAN İŞÇİNİN HAKKINI GASP EDENLERE TOKAT GİBİ CEVAP" adı altında bir paylaşım yaparak son gelişmeyi üyelerini ve sağlık işçilerini bilgilendirdi.

Sendikadan yapılan açıklama.

SENDİKAMIZDAN İŞÇİNİN HAKKINI GASP EDENLERE TOKAT GİBİ CEVAP

Bazı kanun tanımazlar, toplu iş sözleşmesi tarafı olan sendikadan istifanın önüne geçmek, sendikamıza üye olanları cezalandırmak için toplu iş sözleşmesinin 58. maddesinde yer alan “Hizmet Zammı” nı üyelerimize uygulatmamaları üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na görüş sorduk. Bakanlık, bu kanun tanımazlara tokat gibi cevap verdi.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak toplu iş sözleşmesi tarafı olan sendikaya üye olmayanlara “Hizmet Zamlarının” ödenmemesi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 15 Kasım 2021 tarihinde 2655 Sayılı yazımızla başvurarak;

“Toplu iş sözleşmesi tarafı olan sendikadan istifa edilmesine engel olmak için yapıldığını düşündüğümüz toplu iş sözleşmesinin 58.maddesinin dayanışma dilekçesi vererek toplu iş sözleşmesinden yararlanmak isteyen işçilere de uygulanması konusunda Bakanlığınız görüşünün Sendikamıza bildirilmesini” talep ettik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, talebimiz üzerine 29 Kasım 2021 tarihinde “E-98425987-045.02[045.02]-63803” sayılı yazısıyla Sendikamıza görüş bildirmiştir.

Yazımızın ekinde bulunan görüşte özetle şu ifadeye yer verilmektedir:

“Toplu iş sözleşmesinden yararlanma bakımından sendika üyesi olmak suretiyle yararlananlar ile dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlananlar arasında bir ayrım bulunmamakta olup her iki yolu seçen işçilerin de yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesinde sağlanan haklardan ayrım gözetilmeksizin faydalanması gerektiği düşünülmektedir.”

Emeğin ve ekmeğin savunucusu Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası olarak, göz göre göre işçinin alın terinin gasp edilmesine ve sendikal menfaatleri uğruna işçinin mağdur edilmesine asla göz yummayız. Her daim işçiden yana duruşumuzla haksızlıklara karşı emekten ve emekçiden yana tavrımızla üyelerimize, işkolu çalışanlarımıza kazandırmaya devam ediyoruz.

Haktan yana görüş bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.