GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-12-2021 20:04   Güncelleme : 02-12-2021 20:36

Sağlık İşçileri,Yarın iş yavaşlatıyor, Pazartesi günü iş bırakıyoruz Etiketi ile Twiter'da Gündem oldu.

Sağlık İşçileri;Sağlık emekçileri arasındaki iş barışını bozan yasayı kabul etmiyoruz! Yarın iş yavaşlatıyor, Pazartesi günü iş bırakıyoruz.etiketi ile Türkiye'nin gündemine oturdu.

Sağlık İşçileri,Yarın iş yavaşlatıyor, Pazartesi günü iş bırakıyoruz Etiketi ile Twiter'da Gündem oldu.

Sağlık İşçileri;Sağlık emekçileri arasındaki iş barışını bozan yasayı kabul etmiyoruz! Yarın iş yavaşlatıyor, Pazartesi günü iş bırakıyoruz.Etiketi ile Türkiye'nin gündemine oturdu.

Sendikalar tepkili

Sağlık Bakanı Koca, "Doktorlara 2500 ile 5 000 lira arasında zam yapacağız" açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Koca, "Pratisyen doktorların ek göstergesi 13 binden 33 bine, profesyonel hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2500, profesyonel hekimlere 5 000 olmak üzere bir düzenleme Meclis'te tüm grupların desteğini bekliyoruz." demişti

TBMM'DE KABUL EDİLDİ

Pratisyen hekimlere 2500, profesyonel hekimler ve diş doktorlarıne ise 5000 lira ek gösterge zammı öngören teklif TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasından Tepki Geldi.''Sağlık Bir Ekip İşidir''

Konu ile basın açıklaması yapan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası çalışanlar arasında ayrım yapılmamasını istiyor.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasından Yapılan Basın Açıklaması;

Dünya’da ve Ülkemizde yaygınca kullanılacak olan ve bilinen bir söz vardır. “Sakın 1 çiviyi küçümseme. Bir çivi, bir nalı, nal bir atı, at bir komutanı, bir komutan orduyu, bir ordu koca bir ülkeyi kurtarır.” Aslında herkes bu sözden farklı anlamlar çıkara bilir. Fakat genel kanı ise hayatımızda ve yapmış olduğumuz işte kullanmış olduğumuz en küçük parçanın bile ne kadar değerli olduğunu anlatır.

Başka bir bakış açısı ile da olaya bakarsak “Bir zincirin gücü, en zayıf halkasının gücü kadardır.” atasözümüzle de olayın

vahametini özetlemiş oluruz. Yani zinciri güçlendirmek istiyorsan aynı koşullarda bütün halkalarına iyileştirme yapılması gerekir.

Ne yazık ki Sağlık Bakanlığımız, özellikle son iki senedir sağlığın bir ekip işi olduğunu, sağlık halkalarını oluşturanların hepsinin bir amaca hizmet ettiğini bir türlü anlayamadı.

Anlamakta istemiyor. Hastanelerde, hastanın nakili olmadan, girişi yapılmadan, hastanın ihtiyaçları karşılanmadan ve hastanın odası temizlenmeden hastanın tedavisinin mümkün olmadığına bir türlü inanmıyorlar. Oysa 2 senedir devam etmekte olan pandemi sürecinde, covid hastalarının odalarını günde 3 defa sağlık işçileri hijyenik hale getirdiler.

Biz sağlık ekip işidir, bir zincirin halkalarıdır derken bunları kastediyoruz.

Hekimlerimize verilen ücret bırakın iyi demeyi bizce az bile. Çünkü dünya ortalamasına baktığınız zaman bu söylediğimizin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız. Biz burdan şunu diyoruz. İyi güzel hekimlerimiz alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık personeli. Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine köstek olduğunuzun, çalışanlar arasındaki iş barışının bozulacağının farkında değil misiniz?

Sağlık çalışanları beraber görev yapan bir hayli çok büyük bir ailedir. Sadece hekimlerin değil pandemide özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarının maaşları iyileştirilmelidir.

ADALET bunu gerektirir. Çünkü salgın ayrım yapmıyor. Ekonomik kriz ayrım yapmıyor, ağır çalışma koşulları ayrım yapmıyor ama siz ayrım yapıyorsunuz. Bu durum vicdanları da adaleti de yaralar. Bir an önce bu ayrımdan vaz geçin.

Sağlık işçilerini hiçe sayarak atılan adımlar sağlık sistemine zarar veriyor. Sağlık çalışanları arasında aynı işi yapan, aynı unvana sahip insanlar birbirinden farklı ücretler alıyorlar. Biz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bu hakkı bizlere çok görenlerin vicdanına seslenmek istiyorum.

Bir sağlık personelinın, koronavirüse yakalanma oranı normal vatandaşa oranla 10 kat daha fazla. Bir insan, can kurtarmak için can veriyorsa bunun karşılığını ödemek boynunuzun borcudur. Emeğimizim değersizleştirilmesine kimsenin hakkı yok ve buna asla müsaade etmeyeceğiz.

Sağlık çalışanları fedakârlık yapıp özveriyle mücadele ediyorsa yetkililerin de ayrım yapmadan fedakârlık etmeleri gerekir.

Bizim mücadelemiz tüm sağlık emekçilerinin hakları içindir. Çünkü biliyoruz ki Sağlık Ekip İşidir.

Üniversite Hastanelerinde, Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde hatta ve hatta Özel Hastanelerde de ayrım yapılmadan sağlık emekçilerinin ücreti yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı ve sağlık çalışanları emeklerinin karşılığını almalıdır.