GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 20:43   Güncelleme : 11-10-2021 21:13

Sağlıkçılar Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Sağlık işçilerine üçlü vardiya dayatması kabul edilemez” diyerek İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Sağlıkçılar Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı

Sağlık Bakanlığı, 81 ile gönderdiği genelgeyle sağlık işçilerinin vardiya saatlerini değiştirdi ve işçilerin gece vardiyası için aldığı yüzde 75 fazla mesai zammını iptal etti.

Bakanlığın hak gaspının kanul edilemez olduğunu dile getiren Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

DİSK ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve sağlık emekçilerinin katılmış olduğu eylemde açıklamayı Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Erdoğan Demir yaptı.

Sağlık işçilerinin iş yükünü arttıracak, pandemi sürecinde bulaş riskini artıracak şekilde daha fazla gün işe gelmesine neden olacak üçlü vardiya dayatmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Demir açıklamasında, “Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te ‘gece postasında çalışanlar 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar, çalıştırılmaları işçinin onayına bağlıdır’ ifadesi yer almaktadır. Kadın işçilerin postalar halinde çalıştırılmasına ilişkin yönetmelikte ise gece vardiyasına geliş ve gidişler için kadın işçilere servis imkanı sağlamanın mecburiyeti ifadesi yer alır. Bir imzayla artık ‘üçlü vardiyaya geçilecek’ deyince geçilmiyor. Mevcut sağlık işçisi sayısı ile dönüyor mu hastaneler haberiniz var mı? 8 saatlik vardiya yaparsak bu sağlık işçilerinin nasıl zorluklar bekliyor düşünen var?” diye sordu.

Eylül ayında imzalanan ve Sağlık Bakanlığı’nda yürürlükteki Toplu İş Sözleşmesinin 22. Maddesine göre gece fazla çalışması yüzde 75 fazla ödenir ifadesine aykırı olarak yapılan bu düzenleme ile birlikte hastanelerde 12 saatlik nöbetler halinde çalışırken, 8 saatlik halinde 3’lü vardiya sistemine geçildiğini dile getiren Demir konuşmasında şunları söyledi:
Üçlü vardiya sistemi sayesinde bakanlığın hesabına göre gece fazla çalışması yapılmayacak ve işçiler daha fazla gün işe gelmelerine rağmen ücretlerinde önceki aylara göre düşüşler yaşanabilecektir. Sağlık hizmetlerine maliyet odaklı bakan yaklaşımın sonucu olan bu uygulama işyerlerimizde çalışma barışını bozduğu/bozacağı açıktır.

Sağlık hizmeti üreten sağlık çalışanlarına maliyet gözüyle bakan, hastanelerde bu personel sayısı ile bu vardiya sistemi döner mi diye düşünmeyen, dönse bile iş yükü nasıl etkilenir diye düşünmeden Sağlık Bakanlığında, oturduğu binadan bir bürokratın hazırlamış olduğu bu değişiklik kabul edilemez, derhal kaldırılmalıdır.

 

Sağlıkçılar Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı
‘MASA BAŞINDA ÇIKARILAN DÜZENLEME’
Çerkezoğlu da yapmış olduğu açıklamada “Gece gündüz, canla başla çalışan sağlık işçilerini hiçe sayarak çalışma ve yaşam şartları bu kadar ağırlaştıran bu tür düzenlemelerden derhal vazgeçilmezi gerekmektedir. Bize reva görülen bu şartlara, yaklaşıma teslim olmayacağız. Hastanelerdeki doğal yaşamdan hiçbir haberi olmayanların masa başında çıkardığı bu düzenlemenin derhal iptal edilmesi için Sağlık Bakanlığı seviyesinde girişimlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

“İnsanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz”, “Köle değil işçiyiz”, “Sağlıkçıların hakkı ödenmez dediler, ödemediler” dövizlerinin taşındığı eylemde “Sağlık işçisi köle değildir” sloganları atıldı. Eylemde açıklamada bulunan Devrimci Sağlık İş Sendikası Genel Sekreteri Erdoğan Demir, yapılan vardiya düzenlemesinin altında imzası olanları hastanede bir gün geçirmeye davet etti...