GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-02-2021 15:44   Güncelleme : 02-02-2021 19:15

Son dakika! İzmir felaketi yaşıyor! 'Sakın evden çıkmayın' uyarısı

İzmir’de gece saatlerinde başlayan yağış afete dönüştü. Derelerde taşma nedeniyle trafikte olan çok sayıda araç sular altında kaldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger sosyal medya üzerinden vatandaşları evden çıkmamaları konusunda uyardı. Valilikten öğle saatlerinde yapılan açıklamada bir kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Son dakika! İzmir felaketi yaşıyor! 'Sakın evden çıkmayın' uyarısı

İzmir'de dün gece başlayan sağen temelk yağış etkisini devam ettiriyor. Meteroroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Şubat ayı yağış ortalaması metrekareye 102 kilo olan İzmir'de geceden bu yen temel metrekareye 126 kilo yağış düştüğü kaydedildi. Kentin bütün dereleri taştı. Birçok su ken temellı ve alt geçit tıkandı.

Caddeler adeta göle dönüştü. Otobüslerin içini su bastı. Otomobiller sular altında kaldı, sürüklendi. Şu en temel kadar 673 ev ve işyerinde su bakını oluştu, 23 mahsur kalma vakası yaşandı. Tarım alanları da sular altında kaldı, pek çok ekili tarlada zarar oluştu. Yüzlerce küçükbaş hayvan telef oldu.

BİR KİŞİ SELE KAPILARAK ÖLDÜ

Acı haber Menderes İlçesi'nden geldi. Yeniköy'de dere taşkını sebebiyle sel suyuna kapılan bir vatandaş yaşamını yitirdi. 45 – 50 yaşlarında bir erkek olduğu belirtilen kişinin kimliği henüz tespit edilemedi.
EV VE İŞYERLERİNİ SU BASTI

Dün geceden bu yen temel aralıksız süren yağmur Hacı Ahmet, Mehmetçik, Hıfzıssıhha, Poligon, Gümüşpala, Yamanlar, Çitlenbik, Doğançay, Yahya, Karakoç derelerinin taşmasına ve su baskınlarına yol açtı. İzmir Valiliği de vatandaşların acil işleri olmadıkça dışarıya çıkmamaları çağrısında bulundu. Valilik, şu en temel kadar İzmir genelinde 673 su baskını olduğunu, mahsur kalma vakasının 23 olduğunu duyurdu.

Valilik, Su baskınlarının % 80'inin ev, % 20'sinin işyeri olarak tespit edildiğini açıkladı. Valilik açıklamasında Balçova – Üçkuyular, Bayraklı – Anadolu Caddesi, Konak – Mithatpaşa Caddesi, Konak ve Karantina Altgeçidi, Halkapınar – Yunuslar, Yeşildere Caddesi, Menderes – Çitlembik Deresi, Karabağlar, Gürçeşme ve Yeşildere'de yer yer su taşkınları oluştuğuna dikkat çekildi. Bornova 914. Sokak'ta bulunan 3 numaralı yapıda istinat duvarı çökmesi sonucu binanın zarar gördüğü, AFAD ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden acil ekip görevlendirildiği belirtildi.
YAĞIŞ PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, yağışların geceki kadar olmasa da yarın sabaha kadar etkili olmaya devam edeceğini duyurdu. Çarşamba günü yağışın hafif miktarda süreceği, Perşembe gününden pazar gününe kadar yağış beklenmediği açıklandı.
İZMİR AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK Mİ

Bu arada CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir ilinin afet bölgesi ilan edilmesini istedi. Bayır, tarlaların su altında kalması sebebi ile tarım üreticilerinin de mağduriyet yaşadığını belirtti. Bayır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Bayır, önergede, “Sel felaketinde oluşan zararın ve mağduriyetin giderilmesine yönelik ne gibi yardımlar yapılacaktır? Sel felaketi sebebiyle evi, işyeri yıkılan, ürünü sular altında kalan, hayvanları telef olan halkımızın kredi, elektrik ve su borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi konusunda bir adım atılacak mıdır”