GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-10-2021 15:13   Güncelleme : 22-10-2021 15:35

Son dakika! Süt kazanında banyo yapan 2 işçi için karar

Konya'da süt toplama merkezinde kazanda süt banyosu yaptığı iddiasıyla 2'şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan, banyo yapan Emre Sayar ile o anları cep telefonuyla kaydedip görüntüleri paylaşan arkadaşı Uğur Turgut, beraat etti.

Son dakika! Süt kazanında banyo yapan 2 işçi için karar

Kentteki bir süt toplama merkezinde, işçilerden Emre Sayar'ın kazanda süt banyosu yapmış olduğu en temel ait görüntüler, 6 Kasım 2020'de Uğur Turgut tarafından sosyal ağlarda paylaşıldı. Hızla yayılan görüntülere tepki yağdı. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatı ile işletmenin Meram Sen temelyi Sitesi'ndeki süt toplama merkezine giden Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Ergin ve beraberindeki ekip, iş yerini denetledi. Denetim sonucu iş yerindeki ürünler imha edildi.

Sanık Sayar, 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceden görülen duruşmalarda süt toplama merkezinde üç aydır çalıştığını, 1,5 tonluk sütün hesaplarında karışıklık yapmış olduğu için müdürü Uğur Turgut'un kendine kızdığını ve temizlik teknesi içerisine girmesini söylediğini öne sürdü.

Sayar, şunları söyledi:

"Temizlik teknesinin içine girmemi istedi. Temizlediğimiz tanktan süt artığı olan sıvıyı aldık. Tekneye koyduk. 2 maşrapa kadar. Daha sonra sıcak su ekledik. Suçluluk duygusu hissettiğim için en başta girmek istemedim. Daha sonra kabul ettim ve 'Kıyafetlerimle mi gireyim?' diye sordum. O da 'Hayır üzerini çıkar gir' dedi. Teknenin içerisine girdikten sonra 1-2 dakika kadar kaldım. Daha sonra çıktım ve tekne içerisindeki suyu rögara tahliye ettim. Ama sosyal ağ üzerinden paylaşıldığını bilmtahliye ettik. Ticaret amaçla kullanmadık. Beraatimi istiyorum."

'DETERJANLI SU ATTIK'

Uğur Turgut ise yine öncedenki duruşmalardaki savunmasında videoyu şaka amaçlı çektiklerini belirterek, "Emre'nin ifadelerinin hepsi doğru. Attığım mesaj da doğru. Ceza değil, şaka amaçlı yaptım. Videoyu TikTok'ta arkasına müzik eklemek için kullandım. Telefonuma kaydettikten sonra hemen sildim. WhatsApp grubuna attım. Attıktan sonra gruptaki herkese paylaşmamaları için tembihledim. O teknenin içinde devamlı su bekler. Temizlik vakti geldiğinde ise içine deterjan koyuyoruz. Makine yardımı ile boşalan süt kazanlarını tazyikli su ile temizliyoruz. Beyaz rengini vermesi için deterjanlı suyu teknenin içerisine atmıştık" ifadelerini kullandı.

İŞLETME ONAY BELGESİ İPTAL EDİLDİ

Ayrıca işletmenin işletme onay belgesi iptal edildi, faaliyetlerden menedildi ve mühürlenip kapatıldı. 5996 Sayılı Kanun gereği de hijyen gerekliliklerini aykırılıktan para cezası uygulandı. Olay ile alakalı savcılığa da suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma ile alakalı gözaltına alınan Emre Sayar ve Uğur Turgut, 7 Kasım 2020'de sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sayar ve Uğur, 12 Kasım'da avukatlarının bir üst mahkemeye yapmış oldukları itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen

15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Tutuksuz yargılen temeln 2 firma çalışanı hakkında iddien temelme hazırlandı. İddien temelmede, Türk Ceza Kanunu'nun 185'inci maddesindeki 'İçilecek sulara ya da yenilecek ya da içilecek ya da kullanılacak ya da tüketilecek her türlü besin ya da şeylere zehir katarak ya da başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye 2 seneden 15 yıla kadar hapis cezası verilir' kapsamında yargılanmaları talep edildi.

SAVCIDAN BERAAT TALEBİ

Bugün görülen karar celsesine ise Sayar ve Uğur katılmadı. Taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada savcı, 2 sanığın beraatini talep etti. Mütalaada, sanıkların dezenfektan teknesine sıcak su ve biraz da süt artığı koyarak iç çamaşırlarıyla banyo yapmış olduğu görüntüleri sosyal medyadan yayınlandığı belirtildi. Tekne içindeki maddenin süt olmadığı, videonun ardından teknede bulunan çoğunluğu sıcak su olmak üzere süt artığının imha edildiğinin tespit edildiğinin anlatılmış olduğu mütalaada, 'zehirli madde katma' suçu iddiasıyla açılan davada teknenin süt üretimine uygun olmadığı kişi ya da kişilerin sağlığını etkileyecek bir durum olmadığı belirtilerek, 2 sanığın beraati talep edildi. Mahkeme heyeti, sanıklar Emre Sayar ve Uğur Turgut'un beraat etmesine karar verdi.