GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2022 11:58   Güncelleme : 25-03-2022 11:58

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu EYT'lilerin sorularını yanıtladı

Posta gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, bugünkü köşesinde EYT ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu EYT'lilerin sorularını yanıtladı

Posta gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, bugünkü köşesinde EYT ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar bir diğer ismiyle EYT'liler sıkça gündemde yerini korumaya devam ediyor. Özellikle seçim döneminin yaklaşılmasıyla hem iktidar hem de muhalefet EYT sorununa ilişkin adımlar atmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusu ile ilgili çalışma yürüttüğünü belirterek '2022 yılında EYT sorununu çözeceğiz' demişti. Ardından formüller üzerinde duran iktidar henüz yeni bir açıklamada bulunmadı.

Posta gazetesi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu, bugünkü köşesinde EYT ile ilgili sorulara yanıt verdi.
Vatandaşların soruları ve Ekrem Sarısu’nun yanıtları şöyle:

Soru: 3 Kasım 2017’de kamu kuruluşunda staj yaptım. Sigorta primim ödenmedi. İlk uzun vadeli girişim 10 Şubat 2022’de başladı. 4 ay sonra askere gideceğim. Askere gidip geldiğimde staj süresini borçlanabilir miyim?

Cevap: Maalesef staj süresi borçlanılamıyor. Yeni bir yasa çıkartılarak borçlanma hakkı verilmediği sürece staj süresini borçlanmak mümkün değil. Ancak askerden geldikten sonra askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz.

Gözden kaçırmayın

Ekrem Açıkel'den EYT'lilere destekEkrem Açıkel'den EYT'lilere destek

ASKERLİK BİR YIL KAZANDIRIR

SORU: 20 Kasım 1969 doğumluyum. SSK girişim 1 Ağustos 1987’de oldu. 1512 gün primim var. 12 Aralık 2000’den itibaren devlet memuru olarak çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa yararlanma imkanım var mı?

CEVAP: Emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Boşluğunuz yoksa hizmet süreniz yeterli olduğundan 56 yaşınızı dolduracağınız 20 Kasım 2025’te emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi memuriyet başlangıcından önce yapmış olmalısınız.
Askerlik sürenizin 11 ayını borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 55’e düşer. 55 yaşınızı dolduracağınız 20 Kasım 2024’te emekli olabilirsiniz. EYT esasları henüz belli değil. Beklendiği gibi çıkarsa hizmet süresini tamamlayıp, sizin gibi yaşın dolmasını bekleyenleri de kapsaması gerekiyor. Yasa tasarısı ortaya çıktığında burada kapsamlı açıklamalar yaparız.

EYT KAPSAMINDA MIYIM?

Soru: 13 Mart 1975 doğumluyum. Sigorta girişim 7 Eylül 1999. 6714 gün primim var. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası kapsamında mıyım?

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5976 gün prim ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. EYT yasasının sizin gibi 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması öngörülüyor. Beklendiği gibi bir yasa çıkarsa siz de yararlanırsınız.

56 YAŞIN DOLMASINI BEKLEYECEKSİNİZ

SORU: 6 Temmuz 1981 doğumluyum. SSK girişim 1 Mayıs 1997’de (staj değil normal çalışma) oldu. 7300 gün primim var. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa emekli olabilir miyim?
CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 56 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. EYT’nin 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, emeklilik için aranan şartlardan yaş dışındaki sağlayıp, yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması öngörülüyor. Beklendiği gibi çıkarsa siz de yararlanırsınız.