GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-05-2022 02:24   Güncelleme : 12-05-2022 02:54

Sözleşme Sonrası ASHB işçilerinden Öz Sağlık-iş Sendikasına Tepki “KANDIRILDIK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yetkili olan Öz Sağlık iş sendikası yaklaşık 26 bin çalışanın aylardır dört gözle beklediği toplu iş sözlemesinin imzalandığını duyurdu..

Sözleşme Sonrası ASHB işçilerinden Öz Sağlık-iş Sendikasına Tepki “KANDIRILDIK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yetkili olan Öz Sağlık iş sendikası yaklaşık 26 bin çalışanın aylardır dört gözle beklediği toplu iş sözlemesinin imzalandığını duyurdu..

Aile ve sosyal bakanlığında çalışan işçilerin dört gözle heyacanla beklediği sözleşmenin imzalandığı haberi işçilerde sevinçle karşılanırken ilerleyen saatlerde yetkili sendika tarafından, 36 ay yürürlükte olacak olan 26 bin çalışanı kapsayan sözleşmenin detaylarının yayınlaması ardından sevinç yerini işçilerde hüsrana bıraktı. Sözleşmenin maddeleri ve kazanımlarını gören işçilerden sendikaya tepki yağdı. 

Öz sağlık- iş genel başkanı Devlet SERT sözleşmeyi twitter  hesabından  “ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Toplu İş Sözleşmesini imzaladık. Tüm sosyal hizmet emekçisi kardeşlerime  hayırlı olsun” paylaşımı yaparak duyurdu. 


İmzalanan sözleşmenin beklentilerini karşılamaması nedeniyle çalışanlardan sendika ve yetkililere tepkiler geldi.

Aile ve sosyal hizmetlerde çalışan işçilerden   başkan SERT’in paylaşımına “istifa edeceğiz , hakkımızı helal etmiyoruz, kandırıldık” gibi yorumlar peş peşe geldi.

   

Neden Üç yıl..

Öz sağlık-iş sendikası tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesi 3 yıl geçerli olacak şekilde imzalandı. Daha önceleri 2 yıl olarak imzalanan,  İşçilerin beklentilerini karşılamayan ve her gün artan hayat pahallığı karşısında sözleşmenin 36 ay olarak imzalanması işçileri daha da kızdırdı. Çalışanlar “  üç yıllık emeklerimiz sendika ve bakanlık tarafından gasp edildi” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Gece zammı % 2 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında Pandemi sürecinde ağır şartlar altında görev bilinci içerisinde özverili bir şekilde 7-10-14-21 gün ve 24 saat dezavantajlı gruplara, yaşlı, engelli ve çocuklara hizmet veren sosyal hizmet işçisi için      %2 gece zammı verildi. Verilen %2 zam sadece bakım personellerine verilirken Güvenlik gibi diğer birimlere verilmeyecek.

 

Grev yoklamasıda yalanmış.

On gün önce bakanlıkla anlaşamadıklarının duyuran sendika üyelerine duyuru yaparak “sizler için en iyi şartları almak adına “Grev yoklaması yapmış aynı günün akşamı greve çıkmayacağını sözleşme için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. 

Yapılan açıklama sonrası yaklaşık 6 aydır sözleşme bekleyen ve asgari ücret maaş alan işçiler sözleşmenin dört gözle yayınlanacağı günü sabırsızlıkla beklemeye başlamışlardı.

Yayınlanan sözlemenin içeriğini gören işçiler sendikaya ateş püskürürdü. İşçiler “bizleri Grev yoklaması yalanı ile kandırdılar oyaladırlar”  dedi. 

Aile ve sosyal hizmet işçileri kendilerine yapılan bu oyunu unutmayacaklarını “ bugün bizi görmeyenleri yetki zamanı geldiğinde bizde görmeyeceğiz” diyerek sendikaya ve yetkililere  seslendiler.