GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 17:05   Güncelleme : 28-04-2022 17:30

T. SAĞLIK-İŞ "İŞÇİLERİNİN HAKLARINI ALINCAYA KADAR MEYDANLARDAYIZ"

Sağlık-iş Sendikası;Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesinde çalışan sağlık emekçilerinin alın teri ve emeğinin karşılığını alıncaya kadar meydanlardayız..

T. SAĞLIK-İŞ

Sağlık-iş sendikası meydanlara indi..

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesinde yetkili olan Sağlık-iş sendikası sağlık emekçilerinin alın teri ve emeğinin karşılığını almak için meydanlara indi..

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesinde çalışanların sosyal, özlük ve ekonomik haklarının Kamu Çerçeve Protokolüne uygun hale getirilmesi talebinin Üniversite Yönetimi tarafından reddedilmesi üzerine Sağlık-iş sendikasının başlattığı basın açıklamalarının 2. bugün gerçekleştirildi.

    Açıklamalar, Genel Başkan Yardımcıları Adem Sarıçoban ve Süleyman Turgut’un katılımları ile  hastanenin poliklinikleri önünde gerçekleşti.

  Ayrıca  yapılan basın açıklamalarına İstanbul Şube Başkanı Nedime Mutlu Yıldırım, Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ahmet Karakoç, TÜRK-İŞ Çanakkale Temsilcisi Osman Akkurt, Çanakkale İl Başkanı Seçkin Yörük, TÜRK-İŞ’e sendikaların temsilcileri ve çok sayıda üyeler katıldılar.

Grup adına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcı Adem Sarıçoban, yaşanan hayat pahalılığına karşı ve işçilerin maaşlarının sabit kaldığını hatırlatarak şunları söyledi:  

İşçiler mağdur edilmiştir.

.“Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası arasında 01.10.2020 tarihinde başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde yaklaşık 5-6 oturum yapılmasına rağmen Rektörlüğümüzün Toplu İş Sözleşme Komisyonu tarafından işçilerin ücretlerine %2-%3 teklif edilmiştir.

Ayrıca İkramiye ve Sosyal Yardımlara 696 Kanun Hükmünde Kararname’de yapılan Toplu İş Sözleşmesindeki 5+5=10 gün ikramiye, Sosyal Yardımlara ise 45-50 TL teklif edilmiştir.

Yapılan tekliflerin çalışan 550 işçi arkadaşımızın mağduriyetine sebep oluşturacağından dolayı sendikamız tarafından kabul görmemiştir.

Görüşmelerin sendikalar kanununa göre 60 günlük sürenin dolmasından sonra arabuluculuk yapılarak anlaşma sağlanmadığından Yüksek Hakem Kurulu’ na gitmiştir.

04.06.2021 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu’ndan gelen Toplu İş Sözleşmesi İşçileri Mağdur etmiştir.

Rektörlük ile Genel Merkezimizin görüşmesi sonucunda 27.09.2021 tarihinde 5 maddelik ek protokol yapılmıştır. Fakat yılsonunda gelen enflasyon farkından dolayı işçilerin ücretlerinde tekrar mağduriyet yaşanmıştır.

Bunun üzerine Sendikamızın yoğun çabası ve Türk-İş Genel Başkanımız Sn Ergün Atalay’ın desteği ile Çalışma Bakanlığı arasında görüşme sonucunda 07.01.2022 tarihinde Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede Kamu İş Yerlerinde çalışan tüm işçilerin mağdur olmaması için 2021-2022 Kamu Çerçeve Anlaşma Protokolüne Tam uyum genelgesi yayınlanmıştır. Ayrıca 08.02.2022 tarihli Çalışma Bakanlığı, Türk-İş Sendikası ve İşveren Sendikası arasında Ek Protokol ile imza altına alınmıştır.

Bu çıkan genelge ile Türkiye Genelinde yaklaşık 13 Kamu İşyeri 2021-2022 Kamu Çerçeve Protokolü’ne tam uyum sağlamıştır.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde Rektörlük ve toplu sözleşme komisyonunun katı duruşundan dolayı işçilerin hakkı olan sadece 2021 yılı için hakkettikleri ortalama brüt 17.000 TL işçilere ödeme yapılması istenmemektedir.

Rektörlüğümüzün Bu Katı duruşundan dolayı Sendikamız Genel Merkezi işçilerin 2021 yılı alacaklarından kuruşuna kadar asla vazgeçmeyecektir. Bir kaç üniversite hastanesinde 2022 yılından itibaren imzalaması işçiye ihanettir. Biz 2021 yılı olmadan asla imzalamayacağız. 2021 yılı haklarımızın kuruşuna kadar alınması için siz emekçi kardeşlerimizi sendikamız çatısı altında birlikte haklı mücadeleye davet ediyoruz. Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz, haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Haklarımızı alana kadar meydanlardayız

Açıklamanın ardından Genel Başkan Yardımcıları ve eyleme katılan grup polikliniklerin önünde bir süre oturdular.

Genel Başkan Yardımcıları son olarak ÇOMÜ işçilerinin haklarını alıncaya kadar meydanlarda olacaklarını vurguladılar.