GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2021 11:45   Güncelleme : 14-02-2021 12:27

Terör örgütü PKK 13 vatandaşımızı şehit etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara'da gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı ile ilgili açıklama yaptı. Kontrol altına alınan bir mağarada yapılan aramalarda, alıkonulan 13 vatandaşın naaşlarına ulaşıldığını belirten Akar, "Masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür" dedi.

Terör örgütü PKK 13 vatandaşımızı şehit etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, birlikteinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Irak’ın kuzeyi Gara bölgesindeki teröristlere ait hedeflere yönelik gerçekleştirmiş olan Pençe Kartal-2 Harekâtı'nın sevk ve idare edildiği sınır hattındaki Harekât Merkezi'ne gitti.

Harekâtı gün boyunca Harekât Merkezi’nden takip eden Bakan Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi

Son dakika… Bakan Akar açıkladı: Terör örgütü PKK 13 vatandaşımızı şehit etti​​​​​​

“50’DEN FAZLA HEDEF BAŞLANGIÇTA HAVA HAREKATIYLA TAHRİP EDİLDİ”

Pençe Kartal-2 Harekâtı’ndaki son duruma ilişkin de açıklamalar yapan Bakan Akar, şöyle konuştu:


*PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve önceden güvenlik sebebiyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile alakalı istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; global hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021'de ‘Pençe Kartal-2 Harekâtı’ başlatılmıştır.

*Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargâh yerlerinden oluşan 50'den fazla hedef başlangıçta hava harekâtı ile başarılı bir biçimde tahrip edilmiştir.

 “13 VATANDAŞIMIZIN NAAŞLARINA ULAŞILDI”

Hava harekatını takiben hedef bölgesine kara unsurları helikopterlerle indirilerek kara operasyonunun başlatıldığını söyleyen Bakan Akar, şunları söyledi:

*Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman elemanlarımız şehit olmuş, 3 çalışanlarımız de yaralanmıştır. Harekât boyunca 3'ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

*Ağırlıklı olarak yerli ve millî mühimmat kullanılacak olan harekâtta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır.


*Pençe Kartal-2 Harekât bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları takiben kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır
*Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız halkımızdan birinin omzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir.

*Böylece PKK'nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin vermiş olduğu ilk bilgilerde ise halkımızın mağaraya yönelik harekâtın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir.

*Bu arada yurttaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hâle getirilmiştir.
“ŞEHİTLERİMİZLE İLGİLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI”

Operasyonların tamamlandığını, kara ve hava unsurlarının üslerine, kışlalarına güvenle döndüğünü vurgulayan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

* Şehit vatandaşlarımızla ilgili adli işlemler Malatya'da başlatılmıştır.


* Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

* Harekât sırasında hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı elemanlarımız için de acil şifalar dileriz.

“ALÇAKLAR SİLAHSIZ MASUMLARI ŞEHİT ETTİLER”

Bakan Akar, şöyle konuştu:

* Son derece özel ve kritik bir harekât icra edildi. Gerçekten önemli, özel bir harekât yapıldı.

* Çok geniş bir alanı kapsayan zor arazi ve iklim şartlarında zor bir harekât gerçekleştirildi. Harekâtla bölgeye yerleşen, yeniden yapılanmaya çalışan ve bir biçimde hudutlarımıza, güvenlik güçlerimize ve halkımıza saldırı hazırlığında bulunan tüm unsurlar da büyük ölçüde etkisiz hâle getirildi.

* Şu anda 50 teröristin etkisiz hâle getirildiği bilgisi olmakla birlikte almış olduğumuz çeşitli duyumlar, istihbarat kurumlarımızın çalışmaları var.

* Onların sonunda etkisiz hâle getirilen terörist sayısının çok daha fazla olacağı yönünde değerlendirmeler bulunur.

* Keşke 13 vatandaşımızı oradan sağ salim çıkarabilseydik. Ancak alçaklar, caniler, bu silahsız masumları yapmış oldukları katliamla şehit ettiler.

 

 

GÜLER: ÖNEMLİ TÜM HEDEFLERİN VURULMASI DA PLANLANMIŞTIR

Bakan Akar’ın ardından söz alan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de, “PKK bölücü terör örgütü unsurlarını etkisiz hâle getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla yapmış olduğumuz bu harekâtla teröristlere ait barınak, sığınak, mühimmat depoları, karargâhları ve de mağaraların imhası planlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Harekât alanına ilişkin de bilgi veren Orgeneral Yaşar Güler, “Harekât alanımız 75 kilometre genişliğinde ve 25 km derinliğinde, bugüne dek icra ettiğimiz harekâtların nerdeyse en büyük bölgesidir. Bu geniş bölgede önemli tüm hedeflerin vurulması da planlanmıştır” ifadesini kullandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın direktifleri doğrultusunda harekâta ilişkin bütün unsurlar tarafından gerekli hazırlıkların uzun zamandır icra edildiğini belirten Orgeneral Güler şunları söyledi:

* Haftanin’de, Hakurk ve diğer bölgeler de yapmış olduğumuz faaliyetlerden sonra bölücü terör örgütü çok sıkıştı ve bütün ağırlıklarıyla Gara bölgesine yerleştiler.

* Kendilerini burda çok emniyette ve rahat içinde olduklarını düşünürken işte bu 75 km'ye 25 kmlik alanda bu faaliyeti icra ettik.

* Bunların yanında bir de 2015 senesinden önceki ortamda kaçırılan çalışanlarımız var. Bu yurttaşlarımızı da çok çeşitli mağaralarda saklayarak kaçırmaya çalıştılar.

* En sonunda istihbarat kurumlarımızdan almış olduğumuz bilgiler, elde ettiğimiz bizim kendi özel çalışmalarımız, keşif unsurlarının çalışmaları neticesinde bunların Gara bölgesinde olabileceğine dair çok iyi kanıtlar bulduk ve bunların üstünde de çalışmaya başladık.

* Bu alandaki araziye model araziler ve tesisler yaparak ilgili birliklerimiz bizzat üstünde yoğun çalışmalar yaptılar.

 “HAVA HÜCUM HAREKATIMIZI İCRA ETTİK”

Tüm bu çalışmaların ardından hava harekâtının 10 Şubat saat 02.55’te 41 uçakla bölgede belirlenen tüm hedefleri aynı anda imha edecek şekilde başlatıldığını aktaran Orgeneral Güler, “Bu harekâtımıza ayrıca Havadan İhbar Kontrol uçağımız, tanker uçaklarımız, destek uçaklarımızla SİHA'larımız da iştirak etmiştir. Yine 10 Şubat saat 04.55’ten itibaren kara harekâtımız başladı. Kahraman unsurlarımızı helikopterlerle bu 75’e 25 kmlik alandaki planlanmış hedeflere indirdik. Yaşanan ilk temasta 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit verdik. 3 elemanlarımız yaralandı” dedi.

Orgeneral Güler, çatışmaların harekâtın birinci ve ikinci gününde de aynı şekilde devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Üçüncü gün bu mağaraya geldik. Dere yatağı ve her iki yanında % 60 meyilli olan ve gerçekten bu bölgede Hava Kuvvetlerinin görerek ateş etmesine kesinlikle mâni bir alanda seçilmiş bir arazi.

* Mutlak suretle bu yere girmek için ilgili unsurlarımızın bizzat karadan gidip oraya girmesi şarttı. Dolayısıyla böyle bir yeri seçmişler. Öncelikle bu her iki tarafta seçilmiş 3 noktaya helikopterlerimizle indirme, hava hücum harekâtımızı icra ettik.

3 GİRİŞ, 9 ODA VE 7 DEMİR KAPILI MAĞARA

Söz konusu mağaranın özelliklerine ilişkin de bilgi veren Orgeneral Güler, şunları söyledi:

* Mağarada 3 giriş, 9 oda ve 7 tane de demir kapı var. Ayrıca mağaranın içerisinde devamlı zikzaklar var.

* Bazı noktalar da 1.20 metre yüksekliğinde, insanların yalnızca sürünerek ya da çömelmiş vaziyette yürümek mecburiyetinde olduğu bir yapı oluşturulmuştur.

* Belli ki uzun bir süre çalışmadan sonra bu mağara meydana getirilmiş. 3. Gün akşamüstü mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist, unsurlarımız tarafından yakalanmıştır.

* 4. Gün yani bugün yine aynı noktadan sabah aynı şekilde kaçmaya çalışan diğer bir terörist de ele geçirilmiştir. Bu teröristler içeride toplam 8 teröristin olduğunu açıklamıştır.

 “TSK, GARA ALANINI ÖRGÜTE DAR ETMİŞTİR”

Harekâtın neticesinde 48 teröristin ölü, 2 teröristin sağ olmak üzere 50 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıklayan Orgeneral Güler, şunları kaydetti:

* Sonuç olarak Gara bölgesindeki terör yapılanmasını bertaraf etmek için kapsamlı bir planlama ve hazırlık yapılmıştır. Yapılan bu hazırlığa uygun biçimde de harekât icra edilmiştir.

* Özel kuvvetlerimiz, model arazi dâhil yoğun bir eğitim faaliyeti icra etmiştir ve yaptığı bu eğitimin de yararını burda bizzat görmüştür.

* Hava Kuvvetlerimiz mükemmel şekilde hedeflerin tamamını vurmuştur. Çok ağır zayiat verdirilmiştir ve bundan sonra bölücü terör örgütü dün olduğu gibi bundan sonra da burda kendisini artık rahat hissedemeyecektir. Bunu da bundan sonra onlara hergün yaşatacağız.

* Tanker uçaklarımız aynı şekilde son derece başarılı görev yapmış. Yaklaşık 4 gündür süren bu operasyonda daimi olarak uçaklarımıza ikmal yapmışlardır.

* Özetle TSK, bölücü terör örgütünün kendini çok emniyette hissettiği 75 km'ye 25 kmlik Gara alanını örgüte dar etmiştir.