GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2021 19:16   Güncelleme : 10-01-2021 20:11

#WatsAPPsiliyoruz

Son dakika: WhatsApp'tan kaçanlar bu uygulamaya akın ediyor! WhatsApp'ın kullanıcılarına yönelik "mecburi güncelleme" kararının ardından, uygulama mağazalarında alternatif mesajlaşma uygulamaları ilgi görmeye başladı. Tüm operatör kullanıcılarına açık Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP'in kullanıcı sayısı son 24 saat içerisinde 124 bin kişi daha arttı.

#WatsAPPsiliyoruz

WhatsApp'ın 4 Ocak'ta güncellenen "Gizlilik İlkesi"ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp'ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:


WhatsApp, kullanıcılarına güncellenen şartlarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim ile gündeme geldi. Türkiye'deki kullanıcıların tepkisini çeken Whatsapp protokolü maddeleri içerisinde, "Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook firmalarından bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunmaktadır." ifadesi dikkat çekerken, güncellemeye tepkili olan kullanıcılar Elon Musk'ın WhatsApp'a karşılık önerdiği 'Signal' uygulaması, Telegram Messenger ve alternatif olarak yerli uygulama BiP'e yöneldi.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİNDE YER ALAN MADDELER 
WhatsApp'ın 4 Ocak'ta güncellenen "Gizlilik İlkesi"ne uygulamanın fotoğrafı sitesinde de yer verildi. Sitede yer alan metinde, WhatsApp'ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacı ile WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullanmış olduğunuz ya da hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak ya da toplamak zorundadır.

Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullanmış olduğunuza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak amacıyla belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.
Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook firmalarından bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunmaktadır. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunmuş olduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacı ile bu firmalardan almış olduğumuz bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.