GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-12-2021 22:41   Güncelleme : 07-12-2021 22:41

Yargıtay’dan milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren karar

Hukuka aykırı bir şekilde çalışanlara işe girişte boş senet imzalatan işverenler için Yargıtay’dan önemli karar çıktı. Yüksek mahkeme; işçiden boş senet alan işverenin, iş ve çalışma hürriyetini ihlal suçunu işlediğine hükmetti.

Yargıtay’dan milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren karar

Mahkemeye başvuran bir grup işçi, patronlarının işe başlarken kendilerinden boş senet aldığını öne sürdü.

Mahkeme, davanın düşürülmesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesiyle devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi.

Yargıtay kararında; Türk Ceza Kanunu'nda hukuka aykırı diğer bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlâl eden kişiye, mağdurun şikâyeti hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis ya da adlî para cezası verileceği yönündeki yasa maddesi hatırlatıldı.

Kararda şöyle söylendi:

* Sanıkların, şikayetçilerden kıdem tazminatı, iş kazası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan uygulaması yapılacak cezalar gibi durumlarda şirket bütçesinden bir ödeme yapılmamasını önlemek amacı ile, alacaklısı, tarihi ve miktarı olmayan senetler alınacağını, vermek istemeyenlerin işten çıkarılacağını söyledikleri ortadadır.

* Sanıkların eyleminin TCK'nın 119. Maddesi kapsamında birden çok kişi tarafından beraber işlenmiş olup olmadığı tartışılarak, suçun kovuşturulmasının şikayet koşuluna bağlı olmadığı tespit edilmeksizin şikayetin süresinde olmadığı gerekçesiyle kamu davasının düşmesine karar verilmesi kanuna aykırıdır.