GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2021 21:51   Güncelleme : 24-10-2021 21:51

Yargıtay'dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren emsal karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz

İzmir'e giden Kılıçdaroğlu'na vatandaştan sert tepki: Bu söylenecek kelime mi? İmamoğlu, 8 maddelik yeni taksi sistemini açıkladı! Taksicilerin maaşları bile belli Salon bir anda buz kesti! AK Partili başkanın "Kim varsa üye yapın" çağrısına şok yanıt Dünyayı oyuna getirmişler! Çin'in şeytani plan için koronavirüsü kullandığı ortaya çıktı Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, vasıflı bir işçinin büyükşehirlerde asgari ücretle yaşamasının hayatın olağan akışına ters olduğuna hükmetti.

Yargıtay'dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren emsal karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz

Hukuk bürosunda avukat katibi olarak çalışan genç, ücretlerinin ödenmediğini belirterek istifa etti. İş Mahkemesi'nin yolunu tutan katip, hukuk ofisinde sekreter olarak en son 4 bin TL net ücret ile çalışmakta olduğunı kaydetti. İş protokolüni ücretinin aylardır ödenmemesi sebebiyle haklı nedenle feshettiğini belirten davacı katip, işyerinde tek çalışan olması sebebiyle senelik izin kullanamadığını, kendi tuttuğu masraf ajandalarını gerçek ücretin ispatı amacı ile elinde tuttuğunu, işverenin kendine istifa dilekçesi vermesi halinde alacaklarını ödeyeceğini beyan ettiğini, istifa dilekçesi vermediğini, haklarının ödenmediğini öne sürerek kıdem tazminatı ile senelik izin ve ücret alacaklarının faiziyle beraber davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. Davalı avukat ise katibin asgari ücretle çalışmakta olduğunı belirterek iddiaları yalanladı. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf da temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

İŞVERENİN ÜCRET BORDROSU OYUNU
Yargıtay kararında; işin vasıflı bir iş olmasının işçinin kıdemi yaşadığı şehir göz önüne alındığında asgari ücretle çalışmasının yaşamın olağan akışına uygun olmadığı vurgulandı. Çalışma yaşamında daha az vergi veya sigorta pirimi ödenmesi amacı ile ara sıra, iş protokolü ya da ücret bordrolarında gösterilen ücretlerin gerçeği yansıtmadığı görüldüğü hatırlatıldı. Bu durumda gerçek ücretin tespitinin büyük önem kazandığı, işçinin kıdemi, meslek unvanı, fiilen yapmış olduğu iş, işyerinin fonksiyonları ve emsal işçilere ödenen ücretler gibi hususların dikkate alındığı dile getirildi. Somut uyuşmazlıkta, davacı aylık ücretinin net 4 bin TL olduğunun belirtildiği kararda şöyle söylendi:

"Davalı asgari ücret ödendiğini savunmuştur. Davacının hukuk ofisinde sekreter, (avukat katibi belgesi mevcut) olarak çalışmakta olduğu anlaşılmaktadır. Davacı vekili, davacıya ödenen aylık ücretin ispatı yönünde davacının kendi tuttuğu ve işverence kayıtlara esas alınan masraf ajandalarına dayanmış ve masraf ajandaları yargılama sırasında mahkeme kasasına alınmıştır. İşverenin TÜİK verilerine ve davacının işyerinde tuttuğu ajandalara bir itirazı olmadığı tam tersine işverence davacının masraf ajandalarını ve bazı belgeleri yanında götürdüğü iddia edilerek tutanakla tespiti yaptırılarak Savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu görülmektedir. Davacı masraf ajandalarını fotokopi biçiminde dosyaya ibraz etmiştir. İncelenen masraf ajandalarında davacıya 2018 senesinde 3.500 TL net ücret ödendiği, 2019 senesinde ise 4.000 TL net ücret ödendiği görülmektedir. Davacının 14 seneyi aşkın kıdemi, çalışmakta olduğu işyerinin büyükşehirde olması ve yapmış olduğu işin vasıflı bir iş olması sebebiyle işin niteliği gereği asgari ücretle çalışması hayatın olağan akışına da uygun düşmemektedir. Tüm bu sebeplerle avukat sekreteri olarak çalışan davacının 3342 kodlu hukuk sekreteri için TÜİK tarafından bildirilen emsal ücretle çalışmakta olduğunın kabulü dosya içeriğine uygun düşecektir. Davacının hak ve alacakları bu ücret üzerinden hesaplanmalıdır.

Yargıtay'dan özel sektör çalışanlarını ilgilendiren emsal karar: Vasıflı işçi, asgari ücretle çalıştırılamaz

"KARARIN BU SEBEPLERLE BOZULMASI GEREKMİŞTİR"
Ayrıca taraflarca işyerinde davacının tek çalışmakta olduğu, işverenin banka kartlarının davacıda bulunduğu, tanık S.S. Beyanında ücretinin davalı talimatıyla davacı tarafından bankadan çekilerek ödendiği biçimindeki beyanlar gözetildiğinde banka kayıtları ve dosyaya sunulmakta olan masraf ajandaları beraber değerlendirilerek 2019 Mart ayı ve sonrası davacının uhdesinde tuttuğu fazla para olup olmadığı mali müşavir tarafından tespit edilerek fazla para olması durumunda ücret alacağından mahsubu gerekiyor. Eksik inceleme ile yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup, kararın bu nedenlerle bozulması gerekmiştir. Kararın, bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

kaynak: İhlas Haber Ajansı