GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2021 18:02   Güncelleme : 07-11-2021 18:21

Yeni yıl asgari ücret zam oranı. İşverenlerden asgari ücret açıklaması

Yeni yıla sayılı haftalar kaldı. Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başlayacak. Milyonlarca içsi nefesini tuttu görüşmeleri beklerken yoğun bir şekilde "Asgari ücret zam oranı açıklandı mı? 2022'de asgari ücret ne kadar olacak?" sorusu yöneltiliyor.

Yeni yıl asgari ücret zam oranı.
İşverenlerden asgari ücret açıklaması

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Asgari ücrete 2021 senesinde geçerli olmak üzere yüzde 21.56 oranında zam yapılmıştı. Bu da 500 liralık artışa denk geliyordu. Asgari ücrete yapılan zam enflasyonun üstünde gerçekleşmişti. Geçen yıl kasımda senelik enflasyon yüzde 14’tü. Yani bu oranın 7 puan üzerine çıkılmıştı.

Bu yıl ekim itibarıyla senelik enflasyon yüzde 19.89 oldu. Kasımda da artışın devam etmesi bekleniyor. Yine enflasyonun 7-10 puan üstünde bir zam yapılırsa toplam zam yüzde 30 civarı olabilir. Bu da 3.500-3.700 lira arası asgari ücret manasına geliyor. Net rakam aralıktaki pazarlıkta ortaya çıkacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücreti gündemden çıkaracak bir çalışma içinde olduklarını belirtmişti.

Asgari ücret görüşmelerinde işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu, asgari ücretle ilgili açıklamada bulundu.

Yeni senede geçerli olacak asgari ücret konusunda başta Türk-İş olmak üzere işçi konfederasyonları, işveren kuruluşları, 81 ildeki işletme ve temsilcileriyle sıkı bir istişare halinde olduklarını belirten TİSK Yönetim Kurulu, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Çalışma yaşamının paydaşları, işçi, işveren ve kamu olarak ortak akılla hareket ederek tüm tarafların refahını koruyacak bir asgari ücret için çalışmalarımız devam ediyor. Milyonlarca çalışanımızın hayatını direk olarak ilgilendiren bu konu da, hem çalışan hem işveren bakışını anlamak için gerçekleştirdiğimiz araştırmalar ile kamuoyunun beklentilerini takip etmekteyiz. Bu doğrultuda, sahadan almış olduğumuz yüz binlerce satır veri, görüş ve tavsiye, ayrıca profesyonel ekipler ile gerçekleştirdiğimiz teknik analizlerle çalışmalarımızı yapmaya devam etmekteyiz."

"DENGELİ ÜCRETİN BELİRLERMESİ HER ZAMANKİNDEN ÖNEMLİ"
TİSK Yönetim Kurulu, birinci önceliklerinin daima olduğu gibi ülkenin ve çalışanların sürdürülebilir refahı olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl, asgari ücret müzakereleri global boyutta devam etmekte olan olağanüstü ekonomik koşulların gölgesinde gerçekleşecek. Refah seviyelerini, istihdamı korumak, ilave istihdam ve yeni yatırım oluşturmak, salgında zor durumda kalan sektörlerin üstündeki baskıyı azaltmak için dönemin şartlarını ve uzun süreli ekonomik etkileri dikkate alan, dengeli bir asgari ücretin belirlenmesini bu sene daimakinden de önemli buluyoruz."

İşverenlerden asgari ücret açıklaması

"TOPLAM FAYDA ODAKLI ÇALIŞMALARI SUNACAĞIZ"
"Bizim için tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber büyüyebilmek esas." ifadelerini kullanan TİSK Yönetim Kurulu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çalışma arkadaşlarımızın hayat niteliğini kalıcı şekilde artıracak ve büyük küçük bütün işletmelerimize değer katacak her çeşit kararın en büyük destekçisiyiz. Bu yaklaşımla ortaya koyacağımız toplam fayda odaklı çalışmalarımızı komisyona sunmaya hazırlanıyoruz. Bu sene asgari ücret için gerek global enflasyon, gerek ülkemizin rekabetçiliğini etkileyen diğer faktörler de değerlendirilerek optimal ve akılcı düzeyde uzlaşı sağlayacağımıza inancımız tamdır."