GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2022 14:36   Güncelleme : 05-06-2022 14:58

Yetki Almak İçin Para Veren Hak-iş’e bağlı ÖZ SAĞLIK-İŞ Sendikası Meclis'in Gündeminde !

Öz Sağlık İş Sendikası, üyelerine ve yeni üye olacaklara 500 TL’lik “Pandemi armağanı” vereceğini duyurmuştu. Üye sayısını 6-7 yılda 67 kat artırarak 185 bine çıkaran sendikanın para dağıtması uzmanlara göre yasal değil.

Yetki Almak İçin Para Veren Hak-iş’e bağlı ÖZ SAĞLIK-İŞ Sendikası Meclis'in Gündeminde !

Öz Sağlık İş Sendikası, üyelerine ve yeni üye olacaklara 500 TL’lik “Pandemi armağanı” vereceğini duyurmuştu. Üye sayısını 6-7 yılda 67 kat artırarak 185 bine çıkaran sendikanın para dağıtması uzmanlara göre  yasal değil.Sendika İl Başkanları vasıtası ile işçilere kısa mesaj yolu ile “Şu an Sendikamız Üyesi Olmayan Çalışma Arkadaşlarımızın DİKKATİNE: sendikamız tarafından beliritlen ödemeden yararlanabilmeniz için sendikamız üyesi olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu ödemelerden mahrum kalacağınızı üzülerek belirtmek isteriz.” Bu şekilde işçilerin sendikaya üye olması sağlanmaya çalışılıyor.Yeni örgütlenme yaptıkları iş yerlerinde ise durum yine aynı ,üye olacaklara 500 TL dağıtılacağını söyleyen il başkanları yetki alabilmek için üyelere adeta para teklif ediyor.

Uzmanlara Göre;Sendika toplu iş sözleşmelerine (TİS) bu yönde hüküm koymalı, çalışanlarının insanca yaşayacak düzenli bir gelire ve çalışma koşullarına sahip olmasını sağlamalıdır. Sendikanın işlevi budur. Bunca yıllık çalışma ilişkileri hocasıyım böyle garabet görmedim! Sendika “çam sakızı çoban armağanı” değil TİS yapar üye de bundan yararlanır.

Sendika gelirlerini üyeleri arasında dağıtamaz mı? Hayır dağıtamaz. Sendika bir yardım sandığı değildir. İlk sendikaların böyle bir işlevi vardı ama günümüz sendikaları yardımlaşma sandığı değil. Nitekim 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 26 (9) maddesi de şöyle diyor: “Kuruluşlar elde ettikleri gelirleri üyeleri ve mensupları arasında dağıtamaz.” Yasa bunun iki istisnasına olanak tanıyor “Ancak sendikaların grev ve lokavt süresince tüzüklerine göre üyelerine yapacakları yardımlar ile kuruluşların eğitim amaçlı yardımları bu hükmün dışındadır.”

Dolayısıyla bir sendika üyelerinden topladığı gelirden grev sırasında üyelerine ödeme yapabilir veya eğitim harcaması (kitap, yayın, gazete, eğitim gideri) yapabilir. Sendikalar üyelerine sosyal ödeme yapar gibi ikramiye gibi nakdi ödeme yapamazlar. Kuşkusuz sendikalar üyelerine hukuki yardım yapar, onları eğitir, örgütler ve bunlar için kaynak harcar. Ancak gelirlerini üyeleri arasında dağıtamaz. O kadar ki sendika tüzel kişiliğinin sona ermesi halinde dahi mal varlığı üyeleri arasında paylaştırılamaz veya üyelerine ödeme yapılmaz. Mal varlığı üst örgüte veya duruma göre Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) devredilebilir.

Konu Meclise Taşındı.

HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı 17 Nolu iş kolunda faaliyet gösteren Öz Sağlık İş Sendikasının sendikaya üye olan işçilere 500 TL dağıtması TBMM'ye taşındı.İyi Parti Samsun Milletvekili Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta T.B.M.M'inde konuyu gündeme getirerek yazılı olarak bilgi talep etti.

İyi Parti Samsun Milletvekili Parti Grup Başkan Vekili Erhan Usta'nın yazılı bilgi talep ettiği konunun cevabı ise şimdiden merak konusu oldu.

Gelişmeleri sizler için takip edeceğiz